Niemcy zainwestują 60 mln zł w chusteczki

opublikowano: 10-01-2014, 00:00

IMKA z grupy Dr. Schumacher rozbuduje zakład w Lubaniu, jeśli wejdzie do strefy kamiennogórskiej.

2,5 tys. miejsc pracy i 985 mln zł inwestycji — tyle da planowane poszerzenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekt jest w konsultacjach międzyresortowych. Strefa ma się powiększyć o 46 ha, do 413,4 ha. Do strefy chce wejść IMKA, spółka z grupy kapitałowej Dr. Schumacher, która produkuje chusteczki nawilżane stosowane w kosmetyce i gospodarstwie domowym.

Firma ma zakład w Lubaniu, gdzie zatrudnia 450 osób. Obiecuje kolejne 150 etatów i 59,6 mln zł nakładów IMKA chce zwiększyć produkcję i poszerzyć ją o środki do dezynfekcji i kremy. Jeśli nie uda się wejść do strefy, Niemcy zainwestują w Bułgarii.

w budowę zakładu, magazynu i biurowca. IMKA chce zwiększyć produkcję i poszerzyć ją o środki do dezynfekcji i kremy. Jeśli nie uda się wejść do strefy, Niemcy zainwestują w Bułgarii. Strefa ma się też powiększyć o 52 ha w gminie Jawor, 16,2 ha w Bolkowie i 5,7 ha w gminie Mirsk.

— Spodziewamy się, że w styczniu zostanie podpisane rozporządzenie Rady Ministrów. Włączenie nowych gruntów w znaczący sposób wpłynie na atrakcyjność i skuteczność lokowania nowych inwestycji — mówi Iwona Krawczyk, prezes strefy.

Ale zmiana granic to nie tylko poszerzenia, na które czekają inwestorzy. Z kamiennogórskiej strefy mają zostać wyłączone tereny w Gryfowie Śląskim (7,8 ha) i Dobroszycach (29,5 ha). W pierwszej miejscowości spółkaLuvena miała zmodernizować obiekty po upadłej Fabryce Nawozów Fosforowych i zbudować nowe hale do produkcji nawozów granulowanych. Ale nie zrealizowała inwestycji i postanowiła sprzedać nieruchomość.

W Dobroszycach na 29,5 ha nie zainwestował Kronospan Mielec. W ubiegłym roku strefa wydała 10 zezwoleń, w których firmy obiecały 482,5 mln zł i 252 etaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy zainwestują 60 mln zł w chusteczki