Niemcy zamienią kopalnię węgla w akumulator

aktualizacja: 17-03-2017, 09:27

Kopalnia węgla kamiennego Prosper-Haniel zostanie zamieniona w swoisty akumulator gromadzący nadmiar energii produkowanej przez ogniwa słoneczne i turbiny wiatrowe.

Kopalnia w Nadrenii Północnej-Westfalii, która przez 50 lat dostarczała węgiel, zamieni się w akumulator o mocy 200 MW, pozwalający zasilać ponad 400 tys. domów, zapowiedziała stojąca na czele władz landu Hannelore Kraft. Dodała, że inne kopalnie mogą być także zamienione na akumulatory energii, bo Nadrenia Północna-Westfalia potrzebuje więcej tego typu instalacji działających na skalę przemysłową w miarę realizacji celu, którym jest uzyskanie 30 proc. produkcji energii ze źródeł odnawialnych w 2025 roku.

W konsorcjum, które realizuje projekt Prosper-Haniel, znajdują się m.in. właściciel kopalni, spółka RAG, oraz Uniwersytet Duisburga-Essen. Pomysł polega na stworzeniu zbiorników na powierzchni i w głębi nieczynnej kopalni. Kiedy nastąpi niedostatek energii ze źródeł odnawialnych nawet 1 mln metrów sześciennych wody będzie spływało na głębokość 1200 metrów napędzając turbiny. Kiedy energii będzie nadmiar, woda będzie przepompowywana do zbiornika na powierzchni.

 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Niemcy zamienią kopalnię węgla w akumulator