Niemcy zaniepokojeni przerwaniem dostaw ropy

opublikowano: 08-01-2007, 15:42

Niemiecki minister gospodarki Michael Glos (CSU) jest zaniepokojony wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy.

Niemiecki minister gospodarki Michael Glos (CSU) jest zaniepokojony wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy dostarczanej do Niemiec rurociągiem "Przyjaźń".

"Z niepokojem obserwuję zamknięcie ważnego rurociągu +Przyjaźń+. Oczekuję, że dostawy zostaną wznowione w pełnym zakresie tak szybko, jak tylko możliwe" - powiedział Glos w poniedziałek w Berlinie.

Rzecznik ministerstwa gospodarki Hendrik Luchtmeier potwierdził wcześniej "całkowite zamknięcie" rurociągu. Zapewnił, że rząd niemiecki jest w kontakcie z niemieckimi firmami oraz ze stroną polską. Zaznaczył, że powód przerwania dostaw nie jest znany.

Szef resortu gospodarki zapowiedział, że Niemcy w okresie swego przewodnictwa w Unii Europejskiej będą zdecydowanie zabiegać o to, by nie doszło w wyniku ograniczenia dostaw ropy do zakłóceń w zaopatrzeniu europejskich firm i konsumentów. "Wzywam rosyjskie i białoruskie instytucje do wywiązywania się ze zobowiązań dotyczących dostaw i tranzytu" - powiedział Glos. Obecny incydent jest kolejnym dowodem na to, że konieczne jest zapewnienie gospodarce "wyważonej mieszanki" energii z różnych źródeł.

Przerwanie dostaw nie ma na razie dramatycznych skutków dla Niemiec - zapewnił minister. "Rafinerie dysponują wystarczającymi zapasami, gwarantującymi zaopatrzenie nawet w przypadku dłuższych przerw w dostawach" - wyjaśnił Glos.

Rezerwy wystarczą na około 100 dni.

Rzeczniczka koncernu paliwowego Total, Delphine Saucier, poinformowała, że na rynku paliwowym w Niemczech nie ma żadnego "wąskiego gardła", klienci odbierają ropę bez zakłóceń.

Niemcy sprowadzają rocznie rurociągiem "Przyjaźń" 22 miliony ton rosyjskiej ropy, która trafia do rafinerii Schwedt i Leuna w Niemczech wschodnich. Dostawy z Rosji pokrywają jedną trzecią niemieckiego zapotrzebowania na ropę. W minionym roku Niemcy sprowadziły 109 milionów ton ropy oraz 27 milionów ton produktów uzyskanych z ropy - benzyny i oleju opałowego. Oprócz Rosji ropę do Niemiec eksportują także Norwegia, Libia, Wielka Brytania i Kazachstan.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane