Niemiecki minister finansów za włączeniem Rosji do G7

opublikowano: 09-02-2007, 17:54

Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck opowiedział się w piątek za pełnym włączeniem Rosji do grupy najsilniejszych gospodarczo państw świata, która obecnie liczy siedmiu członków (G7).

Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck opowiedział się w piątek za pełnym włączeniem Rosji do grupy najsilniejszych gospodarczo państw świata, która obecnie liczy siedmiu członków (G7).

"Nie ma sensu, by Federacja Rosyjska nie zasiadała za stołem (obrad) jako pełnoprawny członek" - powiedział Steinbrueck na konferencji prasowej w Essen, gdzie w piątek rozpoczęła się dwudniowa konferencja ministrów finansów państw G7.

Do grupy tej zalicza się obecnie siedem państw - USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Kanada i Włochy. W pracach G7 bierze także udział Rosja (dlatego mówi się często o G8), ale na razie nie jest ona dopuszczana do dyskusji na tematy finansowe.

Zdaniem Steinbruecka gremium to należałoby rozszerzyć jeszcze o inne niż Rosja państwa. "Istnieje bardzo wiele tematów, o których nie można dyskutować bez ważnych państw z ekspansywną gospodarką - jak Chiny, Indie, Afryka Południowa, Australia, by wymienić tylko niektóre. Nie jest to proces sformalizowany, ale moim zdaniem spotkania G7-G8 zostaną rozszerzone o ten krąg, i to w sensie pełnego członkostwa" - powiedział Steinbrueck.

Jak informowali wcześniej przedstawiciele niemieckich władz, Chiny wezmą udział w sobotniej dyskusji w Essen nad globalnymi zagadnieniami gospodarczymi oraz będą uczestniczyć w kolejnych negocjacjach G7 na temat polityki gospodarczej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane