Niemieckie firmy chcą dalszej pracy zdalnej

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 13-07-2020, 16:25

Ponad połowa niemieckich firm chce, aby ich pracownicy nadal wykonywali swoją pracę częściowo zdalnie, nawet po zakończeniu pandemii – wynika z badania Instytutu Badań Ekonomicznych Ifo.

Wdrożyć pracę zdalną w większym stopniu niż przed pandemią chce 54 proc. niemieckich firm, które były respondentami sondażu. Z kolei 75 proc. z nich zachęcą pracowników, by pozostali w domach dłużej i przestrzegali zasad dystansowania społecznego.

Niemcy
fot. Bloomberg

„W przypadku wielu firm dostosowanie do pracy zdalnej wymagało znacznych inwestycji w infrastrukturę cyfrową i nowe technologie komunikacyjne” - powiedział Oliver Falck, ekonomista Ifo, który jest współautorem badania.

Według raportu, przed pandemią taki model pracy był w Niemczech stosunkowo słabo rozpowszechniony. Podczas gdy ok. 56 proc. pracowników w kraju było technicznie zdolnych do tymczasowego wykonywania obowiązków zawodowych z domu, tylko połowa z nich faktycznie to robiła.

Autorzy badania wskazują jednak, że firmy najczęściej opowiadają się za modelem hybrydowym, czyli naprzemiennym wykonywaniem pracy zarówno w biurze, jak i w domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane