Niemieckie myto dotkliwsze

opublikowano: 27-11-2014, 00:00

TRANSPORT DROGOWY Rząd Niemiec przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Przewiduje on rozszerzenie opłat drogowych (Maut) na kolejne typy pojazdów i kolejne krajowe drogi. Początkowo planowano, że myto będzie obowiązywało na wszystkich drogach w Niemczech. Jednak zgodnie z projektem ustawy od 1 lipca 2015 r. opłaty dla samochodów ciężarowych zostaną rozszerzone na kolejne 1,1 tys. km dróg krajowych. Od 1 października 2015 r. zostaną nim objęte samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie 7,5 t i więcej (obecnie 12 t i więcej). Dopiero w kolejnym etapie (od 2018 r.) myto dla ciężarówek ma być wprowadzone na wszystkich drogach krajowych.

Opłaty za korzystanie z niemieckich autostrad przez samochody ciężarowe o dopuszczanej masie 12 t i więcej pobiera się od 2005 r. Obowiązują teraz na 12,8 tys. km autostrad. W 2013 r. niemiecki budżet uzyskał z nich około 4,4 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu