Niemieckie sprzątaczki idą na strajk

opublikowano: 19-11-2018, 10:41

Niemieccy sprzątacze zrzeszeni w związku zawodowym idą na strajk ostrzegawczy. Domagają się od pracodawców bożonarodzeniowej premii, informuje Spiegel.de.

Związek zawodowy Bauen-Agrar-Umwelt wezwał pracowników zajmujących się sprzątaniem budynków do ogólnokrajowego strajku, w celu wyegzekwowania prawa do premii świątecznej. Pierwsze strajki ruszyły o północy. Strajkować będą między innymi służby porządkowe na lotniskach, w szpitalach, administracji, na terenach przemysłowych i w szkołach.

Obecnie 600 tys. osób zatrudnionych w branży nie otrzymuje bonusów bożonarodzeniowych. Związek zawodowy żąda dodatkowej wypłaty około pół miesięcznego wynagrodzenia dla około 450 tys. pracowników sprzątających w przemyśle, przy czym za dłuższy staż pracy wypłaty premii w wysokości do 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Federalny związek cechowy branży odrzucił żądanie. Pracodawcy odnieśli się do uzgodnionych już podwyżek płac, które w 2020 r. mają zrównać wynagrodzenia w zachodnich i wschodnich obszarach negocjacji zbiorowych. W związku z czym zabrakło miejsca na tzw. trzynastkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu