Niemieckim bankom nadal jest ciężko

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 01-08-2003, 00:00

Chociaż Deutsche Bank podwoił zyski, to ze względu na wyższe podatki jego wynik i tak był gorszy od przewidywań analityków. Także Hypovereinsbank rozczarował wyższą od prognoz stratą. Największym niemieckim instytucjom trudno działać w złych czasach, bo wykosztowały się na rozbudowę sieci.

Podane wczoraj kwartalne wyniki dwóch największych banków w Niemczech były najlepszym dowodem, że choć sytuacja powoli poprawia się, to wciąż jest trudna.

Deutsche Bank, lider na niemieckim rynku, wypracował wprawdzie zysk netto po dziewięciu miesiącach ujemnych wyników i podwoił go w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, ale analityków rozczarowały 572 mln EUR (2,5 mld zł), bo nie przewidzieli, że bank zapłaci aż tak duży podatek.

Podobnie Hypovereinsbank, drugi bank Niemiec, miał dużo wyższą stratę — również przez fiskusa. Firma oddała fiskusowi w pierwszym półroczu 187 mln EUR (820,9 mln zł) podatku, podczas gdy rok wcześniej było to 18 mln EUR! Jak wyjaśnił rzecznik spółki, HVB musiał zapłacić podatek od zysków wypracowanych przez zagraniczne spółki. W Polsce grupa jest akcjonariuszem Banku Przemysłowo-Handlowego PBK.

Ale oprócz kiepskich wyników, banki mają i dobre wiadomości, które świadczą, że programy naprawcze: cięcia kosztów w kraju i za granicą przynoszą efekty.

Deutsche Bank zyskał na ożywieniu na giełdzie — jego przychody ze sprzedaży i handlu wzrosły o 30 proc., do 2,7 mld EUR. Handel akcjami wzrósł o 61 proc., do 900 mln EUR. Bankowi udało się zmniejszyć koszty o 16 proc., do 4,5 mld EUR.

Dieter Rampl, dyrektor zarządzający HVB, jest zadowolony z wyników, bo poprawiają się wskaźniki banku. Na koniec czerwca jego współczynnik wypłacalności, czyli wskaźnik poziomu rezerw na pokrycie nieoczekiwanych strat, wzrósł do 5,8 proc. z 5,7 proc. na koniec poprzedniego kwartału. Bank nadal spodziewa się wypracować w całym roku zysk brutto 300- -600 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Niemieckim bankom nadal jest ciężko