Czytasz dzięki

Nieoczekiwany szturm na giełdę

Bartłomiej Mayer
opublikowano: 24-04-2020, 06:00

Przymusowe zamknięcie w domu nie przeszkodziło Polakom wybrać się na parkiet. Mamy więc na GPW multum nowych inwestorów. Na ile są świadomi swych poczynań?

W marcu otwarto prawie 30 tys. nowych rachunków inwestycyjnych. Polacy najwyraźniej masowo przypomnieli sobie o tym, że mamy w Warszawie giełdę, na której notowane są papiery wartościowe, a na inwestycji w nie można zarobić. Sytuacja jest jednak o tyle nietypowa, że - jak zauważa Grzegorz Zalewski z Domu Maklerskiego BOŚ Banku - nowi inwestorzy pojawiają się zazwyczaj na rynku kapitałowym po dłuższym okresie wzrostów. Tym razem napływ chętnych do zakupu akcji poprzedziła największa od lat fala spadków. Dlatego Grzegorz Zalewski przestrzega nowicjuszy przed nadmiernym optymizmem i wiarą w to, że po ostatnich przecenach papiery mogą już tylko drożeć.

Piotr Kuczyński ma swoje wyjaśnienie tego fenomenu. - Ludzie siedząc w domu, nudzą się i dlatego pootwierali sobie rachunki, a giełdowe inwestycje starają się traktować jak miły hazard, rodzaj zabawy – uważa znany analityk rynkowy.

Jego wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że jeśli na rynek wchodzą masowo niedoświadczeni gracze, z giełdy trzeba… uciekać.

Tymczasem Paweł Cymcyk z firmy DNA Rynków stara się obalić mit, że inwestowanie jest tylko dla tych wykształconych i obytych. W jego opinii nawet niedoświadczony inwestor jeśli zachowa zdrowy rozsądek, nie da się ponieść emocjom i stosuje się do sprawdzonych zasad, może dobrze funkcjonować na rynku kapitałowym. Jedną z metod jest kupowanie jednostek funduszy inwestycyjnych. O tym, jak wygląda ich rynek w Polsce opowiada prezes firmy Analizy Online Michał Duniec, a to, na jakie obligacje postawić wyjaśnia Emil Szweda z serwisu obligacje.pl.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify  i Apple Podcasts .

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane