Nieoczekiwany wzrost cen złota

opublikowano: 10-03-2023, 22:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rynek złota odnotował nieoczekiwany tygodniowy wzrost w związku z pojawiającymi się ryzykami związanymi z krachem Silicon Valley Bank (SVB). Złoto, jako „bezpieczna przystań”, zyskuje w oczach inwestorów.

Chris Ratcliffe/Bloomberg

Notowania złota zaliczyły aprecjację podczas piątkowej sesji o 14,30 USD za uncję, czyli 0,77 proc., docierając do poziomu 1862,00 USD.

To nieoczkiwany zwrot dla notowań złota. Na początku tego tygodnia notowania metalu szlachetnego systematycznie spadały w związku z przewidywaniami, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu.

Indeks dolara amerykańskiego zanotował spadek, a dwuletnia rentowność odnotowała największą dwudniową obniżkę od 2008 r., co bardzo wspierało wzrost cen złota.

Zdaniem niektórych analityków SVB był jednym z wiodących finansistów technologicznych, a jego upadek pokazuje potencjalne niezamierzone konsekwencje agresywnego cyklu podwyżek stóp procentowych prowadzonego przez Rezerwę Federalną w walce z inflacją. Istnieje obawa, że kłopoty pożyczkodawcy zorientowanego na start-upy mogą rozprzestrzenić się na resztę światowych rynków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane