Nieodrzucenie to sukces pozorny

opublikowano: 16-02-2012, 00:00

SAMORZĄD TERYTORIALNY

Obywatelskie inicjatywy ustawodawcze formalnie mają w Sejmie wysoką pozycję, ponieważ jako jedyne nie trafiają do kosza z końcem kadencji. Ale ich realne znaczenie jest zerowe, albowiem jeszcze żadna nie przebiła się do Dziennika Ustaw, a zwykle trafiają do kosza po pierwszym czytaniu. Czasem jakaś partia podkrada mniejszą czy większą część projektu i zgłasza jako własny. Sztandarowym przykładem stało się przywrócenie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli, gdy Platforma Obywatelska zagarnęła obywatelską inicjatywę firmowaną przez Jerzego Kropiwnickiego.

Samo skierowanie projektu obywatelskiego do komisji, a nie do kosza — jest zatem sukcesem, ale pozornym. Wczoraj takiego szczęścia dostąpił projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którego ideą jest zmiana „janosikowego”. To wprowadzony w 1998 r. razem z reformą administracyjną kraju mechanizm subwencji wyrównawczej, czyli opłat wnoszonych przez bogatsze województwa, powiaty i gminy na rzecz biedniejszych. Sama ta zasada jest zgodna z europejskimi normami samorządu terytorialnego, chodzi jedynie o zmianę algorytmów. Mazowsze, głównie za sprawą niewydzielenia z niego Warszawy, przekazuje innym województwom aż 63 proc. dochodów podatkowych i uważa, że jest łupione. Daje to efekt kuriozalny — z regionu teoretycznie najbogatszego realnie staje się… najbiedniejszym.

W sejmowej praktyce skierowanie projektu do komisji oznacza, że coś tam się z niego wykluje. Odrzucenie ustawy przedkładanej do drugiego i trzeciego czytania zdarza się rzadko. Zupełnie inną kwestią jest natomiast — co z komisji wyjdzie. Mogą to być jedynie kosmetyczne zmiany „janosikowego”, których inicjatorzy projektu obywatelskiego wręcz nie poznają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane