Niespodzianka od Asseco

opublikowano: 28-08-2018, 22:00

Informatyczna grupa pozytywnie zaskoczyła wynikami. Pomogły zamówienia z bankowości i odbudowujący się segment publiczny.

Wyniki grupy Asseco Poland okazały się istotnie wyższe od oczekiwań rynku. W rezultacie w trakcie wtorkowej sesji kurs akcji spółki na GPW zyskiwał nawet 5,7 proc. i był to największy wzrost wśród firm wchodzących w skład mWIG40. Zysk netto w drugim kwartale wzrósł do 88 mln zł z 52 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny zwiększył się do 204 mln zł, ze 144 mln zł, a przychody informatycznej grupy wyniosły w drugim kwartale 2,3 mld zł, w porównaniu do 2,09 mld zł rok wcześniej. Największy wpływ na wyniki miały rezultaty segmentu polskiego, gdzie sprzedaż wzrosła o 12 proc., a zysk operacyjny non-IFRS o 90 proc.

Przychody grupy Asseco, na której czele stoi Adam Góral,  w segmencie bankowym zwiększyły się w II kw. o 7 proc. do 1,7 mld zł. Dynamika na rynku polskim wyniosła 14 proc. Na taki wynik wpłynęło dostosowywanie systemów klientów do zmian prawnych, oraz eksport rozwiązań.
Wyświetl galerię [1/2]

Wzrostowy segment:

Przychody grupy Asseco, na której czele stoi Adam Góral, w segmencie bankowym zwiększyły się w II kw. o 7 proc. do 1,7 mld zł. Dynamika na rynku polskim wyniosła 14 proc. Na taki wynik wpłynęło dostosowywanie systemów klientów do zmian prawnych, oraz eksport rozwiązań. Fot. Marek Wiśniewski

— Motorem wzrostów były rezultaty wypracowane w bankowości. Są one efektem wielu zmian regulacyjnych, w tym regulacji związanych ze STIR, czy split payment. W bankowości realizowaliśmy też kontrakty za granicą i liczymy na kolejne — mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland.

W wynikach Asseco zwracają uwagę wysokie przepływy operacyjne spółki matki, które w drugim kwartale wyniosły ponad 120 mln zł.

Asseco twierdzi, że zaczęło też odczuwać ożywienie w sektorze publicznym. Jednym z istotnych klientów w tym segmencie jest ZUS, u którego spółka utrzymuje i rozwija główny system. Utrzymanie systemu ma przejąć Comarch, który w poniedziałek poinformował, że „prace nad przejęciem usług są realizowane zgodnie z przyjętym przez strony harmonogramem” i zgodnie z nim spółka będzie zgłaszać gotowość do przejęcia kolejnych usług. Harmonogram zakładał przejęcie pierwszej usługi od początku września. Czy to oznacza, że Asseco od soboty ubędzie jedna z usług przy systemie ZUS?

— Do tej pory nie otrzymaliśmy od ZUS-u wypowiedzenia tego zakresu usług. Zgodnie z umową termin na zgłoszenie minął w piątek — mówi Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland.

Z jego wypowiedzi wynika więc, że z początkiem września Asseco nadal będzie świadczyło usługę. Poinformował też, że Asseco w ostatnim czasie zwiększyło zatrudnienie w obszarze KSI ZUS. Portfel zamówień grupy Asseco na 2018 r. ma obecnie wartość 8,07 mld zł wobec 7,45 mld zł przed rokiem. Portfel w oprogramowaniu i usługach własnych wynosi 6,8 mld zł i jest o 7 proc. wyższy r/r.

— Poziom obecnego zakontraktowania świadczy, że z optymizmem patrzymy na resztę 2018 r. — mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu