Nieruchomości kuszą fundusze

Anna Borys
opublikowano: 03-06-2008, 07:37

Ceny mieszkań ustabilizowały się, ale są  jeszcze działki, biura i magazyny. Fundusze nieruchomości rosną błyskawicznie.

Właśnie zakończyła się subskrypcja do drugiego funduszu nieruchomości w ofercie BZ WBK TFI. Do 27 czerwca inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na BPH FIZ Sektora Nieruchomości 2. Za kilka tygodni na rynek trafi także propozycja inwestowania w nieruchomości z Opery TFI. Skąd ten ruch na rynku? Eksperci nadal uważają, że opłaca się inwestować w nieruchomości.

Nieruchomości nadal mogą być dla inwestorów stabilną i dochodową lokatą. Świadczą o tym historyczne stopy zwrotu. Klienci Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości zarobili w ostatnich 12 miesiącach 39,34 proc. Trzeba jednak pamiętać, że to inwestycja dla cierpliwych. Z większości funduszy nieruchomości znacznie trudniej zrezygnować niż na przykład z akcyjnego.

Na pierwszy rzut oka fundusze nieruchomości wyglądają podobnie. Różnią się jednak strategią i ryzykiem. Do najprostszych w konstrukcji i zarazem najbardziej ryzykownych należą produkty inwestujące w akcje spółek związanych z rynkiem nieruchomości. Taką strategię realizują m.in. ING Parasol SFIO subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus (-28,40 proc. w ostatnich 12 miesiącach), KBC Index Nieruchomości (-30,16 proc.). Tego typu produkty są dostępne także w ofercie zagranicznych TFI: Fortis L Zagraniczny Fundusz Inwestycyjny Real Estate Securities Asia (-20 proc. od 30.05.2007 r. do 29.05.2008 r., wycena w euro) czy Fortis L Zagraniczny Fundusz Inwesty-cyjny Real Estate Securi- ties Europe (-37 proc. od 31.05.2007 r. do 28.05.2008 r., wycena w euro). To fundusze, których wyniki głównie zależą od koniunktury na giełdzie.

Inwestowanie bezpośrednio w akcje spółek z sektora nieruchomości to najprostszy sposób uczestniczenia we wzroście tego rynku. Są jednak bardziej wyrafinowane i bezpieczne strategie. Do takich należy inwestowanie w projekty na rynku nieruchomości. Fundusz szuka atrakcyjnych nieruchomości i poprawia ich efektywność. Może być to choćby postęp w realizacji projektów deweloperskich. Większej wiedzy wymaga restrukturyzacja czynszów w nieruchomościach biurowych bądź komercyjnych poprzez renegocjacje umów najmu. Fundusze szukają także obiektów, w których wartość czynszów będzie rosła.

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Nieruchomości kuszą fundusze