Nieruchomości po listopadzie – bez rewolucji

DI
opublikowano: 04-12-2008, 15:29

W listopadzie na rynku wtórnym nieruchomości w Polsce nie nastąpiły żadne spektakularne zmiany – wynika z  najnowszego raportu Szybko.pl i Expandera. Autorzy opracowania uważają, że ten brak wiadomości to dobra wiadomość.

Specjaliści serwisów Szybko.pl i Expandera przeanalizowali zmiany na rynku nieruchomości największych miast w Polsce, jakie nastąpiły w ostatnim miesiącu. Pod lupę wzięli zarówno ceny mieszkań, jak i ceny wynajmu mieszkań. Jak się okazuje, w 7 z 15 analizowanych w raporcie miast zmiana ceny metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego była mniejsza niż 1 proc. Także w 7 lokalizacjach nastąpiły wzrosty: w Krakowie o 0,1 proc., w Warszawie o 0,6 proc., w Lublinie o 0,5 proc., Szczecinie o 1,3 proc., Toruniu o 0,1 proc., a w Białymstoku o 1,2 proc. W pozostałych miastach ceny spadły: najbardziej - o 3,5 proc. - w Olsztynie, o 2,2 proc. we Wrocławiu i o 1,9 proc. w Poznaniu. W porównaniu z listopadem 2007 r. średnie ceny są zauważalnie wyższe jedynie w Białymstoku – o 5,4 proc. i Szczecinie o 1,9 proc. Zdecydowanie bardziej zauważalne są zmiany „in minus”: w Poznaniu cena metra kwadratowego w listopadzie 2008 r. była jest niższa o ponad 11 proc. niż przed rokiem, w Olsztynie o 8 proc., a w Katowicach o prawie 7 proc.

Mieszane tendencje cenowe panowały na rynku wynajmu. Z całą pewnością III kwartał był czasem intensywnego ruchu. W takiej sytuacji zazwyczaj rosną ceny. Były jednak wyjątki od tej reguły. W Bydgoszczy, Gdańsku i Łodzi średnie koszty obniżyły się nieznacznie, tak jak w Lublinie i w Rzeszowie. Z kolei w Poznaniu, Gdyni i Toruniu trzeba było zapłacić o kilkanaście procent więcej w porównaniu z II kwartałem. Najbardziej wzrosły koszty wynajmu kawalerek (średnio o 7,2 proc.). Wynajem mieszkań 2-pokojowych jest droższy średnio o 4,5 proc., a 3-pokojowych o 3,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nieruchomości po listopadzie – bez rewolucji