Nieruchomości po listopadzie – bez rewolucji

DI
opublikowano: 04-12-2008, 15:29

W listopadzie na rynku wtórnym nieruchomości w Polsce nie nastąpiły żadne spektakularne zmiany – wynika z  najnowszego raportu Szybko.pl i Expandera. Autorzy opracowania uważają, że ten brak wiadomości to dobra wiadomość.

Specjaliści serwisów Szybko.pl i Expandera przeanalizowali zmiany na rynku nieruchomości największych miast w Polsce, jakie nastąpiły w ostatnim miesiącu. Pod lupę wzięli zarówno ceny mieszkań, jak i ceny wynajmu mieszkań. Jak się okazuje, w 7 z 15 analizowanych w raporcie miast zmiana ceny metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego była mniejsza niż 1 proc. Także w 7 lokalizacjach nastąpiły wzrosty: w Krakowie o 0,1 proc., w Warszawie o 0,6 proc., w Lublinie o 0,5 proc., Szczecinie o 1,3 proc., Toruniu o 0,1 proc., a w Białymstoku o 1,2 proc. W pozostałych miastach ceny spadły: najbardziej - o 3,5 proc. - w Olsztynie, o 2,2 proc. we Wrocławiu i o 1,9 proc. w Poznaniu. W porównaniu z listopadem 2007 r. średnie ceny są zauważalnie wyższe jedynie w Białymstoku – o 5,4 proc. i Szczecinie o 1,9 proc. Zdecydowanie bardziej zauważalne są zmiany „in minus”: w Poznaniu cena metra kwadratowego w listopadzie 2008 r. była jest niższa o ponad 11 proc. niż przed rokiem, w Olsztynie o 8 proc., a w Katowicach o prawie 7 proc.

Mieszane tendencje cenowe panowały na rynku wynajmu. Z całą pewnością III kwartał był czasem intensywnego ruchu. W takiej sytuacji zazwyczaj rosną ceny. Były jednak wyjątki od tej reguły. W Bydgoszczy, Gdańsku i Łodzi średnie koszty obniżyły się nieznacznie, tak jak w Lublinie i w Rzeszowie. Z kolei w Poznaniu, Gdyni i Toruniu trzeba było zapłacić o kilkanaście procent więcej w porównaniu z II kwartałem. Najbardziej wzrosły koszty wynajmu kawalerek (średnio o 7,2 proc.). Wynajem mieszkań 2-pokojowych jest droższy średnio o 4,5 proc., a 3-pokojowych o 3,3 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane