Niespodziewany spadek chińskiego eksportu

opublikowano: 09-09-2019, 06:05

W sierpniu nastąpił niespodziewany spadek chińskiego eksportu. Jako powód wskazywany jest duży spadek wysyłki dóbr do USA.

W sierpniu chiński eksport spadł o 1 proc. w ujęciu rocznym, najwięcej od czerwca, kiedy zniżka wynosiła 1,3 proc. Rynek oczekiwał wzrostu. Eksport do USA spadł w sierpniu o 16 proc. W lipcu spadał o 6,5 proc. Import z USA spadł w ubiegłym miesiącu o 22,4 proc.
W sierpniu nastąpiła eskalacja trwającej od roku wojny handlowej USA i Chin. Najpierw Waszyngton ogłosił wprowadzenie wyższych ceł na chińskie dobra, a potem Pekin odpowiedział cłami odwetowymi.

Chiny, port
Chiny, port
fot. Bloomberg

- Eksport jest wciąż słaby nawet pomimo znaczącego osłabienia juana, co oznacza, że gasnący popyt zewnętrzny jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na eksport w tym roku -  powiedział Zhang Yi, ekonomista Zhong Hai Sheng Rong Capital Management.

Wielu ekonomistów spodziewa się dalszego słabnięcia chińskiej gospodarki w nadchodzących miesiącach wraz z wchodzeniem kolejnych ceł na chińskie dobra w USA w październiku i grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane