Nieudana próba wybicia w górę WIG20

  • PAP
opublikowano: 19-04-2021, 19:04

Kolejna próba wybicia w górę z trwającej trzy miesiące konsolidacji na wykresie WIG20 zakończyła się niepowodzeniem - indeks dużych spółek stracił w trakcie sesji 45 pkt. i zamknął notowania ponad 0,5-proc. spadkiem. Zniżkowały także pozostałe główne indeksy GPW.

„Mieliśmy dziś kolejną nieudaną próbę wbicia z trwającej już trzy miesiąca konsolidacji na WIG20. W tej próbie nie pomogły nam akurat rynki zachodnie, które choć znajdują się w długoterminowych trendach wzrostowych, to w poniedziałek po południu traciły na wartości. Choć spadek indeksu w trakcie sesji był dość znaczący, to nie odbieram tego, jako definitywnego zamknięcia drzwi do wybicia w górę. Bazowy scenariusz dla naszego rynku to kontynuacja konsolidacji” – powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros.

„W nieco dłuższej perspektywie jestem optymistą. Biorąc pod uwagę hossę na głównych rynkach i oczekiwania na odbicie w gospodarce po pandemii uważam, że ostatecznie WIG20 wybije się z konsolidacji górą” – dodał Jaros.

Na początku sesji wydawało się, że do wybicia WIG20 z konsolidacji w górę może dojść już w poniedziałek. Indeks duży spółek przed 11.00 osiągnął poziom 2.040 pkt. i w odniesieniu do piątkowego zamknięcia rósł o ponad 1 proc. Równie mocno rosnący indeks WIG znajdował się w tym czasie na najwyższym poziomie od niemal dwóch lat. Jednak wzrost kursów inwestorzy wykorzystali do realizacji zysków i po krótkiej konsolidacji indeksy zaczęły spadać. Po niekorzystnym otwarciu notowań na rynku amerykańskim, trend spadkowy przyspieszył. Ostatecznie WIG20 zakończył notowania w pobliżu dziennego minimum.

WIG20 zamknął sesję spadkiem o 0,66 proc. do 1.998,99 pkt., WIG zniżkował 0,62 proc. do 59.785,22 pkt., mWIG40 stracił 0,54 proc. i zakończył notowania na 4.456,71 pkt., a sWIG80 poszedł w dół 0,52 proc. do 19.259,84 pkt.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX zniżkował 0,4 proc., a amerykańskie indeksy S&P 500 i DJI spadały po 0,5 proc., a technologiczny Nasdaq Composite szedł w dół 0,9 proc.

Obroty na GPW wyniosły w poniedziałek ok. 1,1 mld zł, z czego 0,8 mld zł przypadło na spółki z WIG20. Liderem obrotów były akcje CD Projektu (127 mln zł), które jako jedyne przekroczyły granicę 100 mln zł.

Spośród 15 indeksów sektorowych 11 znalazło się na minusie, a zdecydowanym liderem spadków był WIG-Spożywczy, który stracił 4,9 proc. Powyżej 1 proc. straciły na wartości indeksy sektora paliwowego i nieruchomości. Wzrostom przewodziły, mające ostatni dobrą passę spółki telekomunikacyjne - indeks branżowy zanotował 52-tygodniowe maksimum.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W WIG20 liderem wzrostów był Orange - kurs akcji zyskał 1,95 proc. do 7,315 zł i znalazł się na najwyższym poziomie od ponad pół roku.

Z kolei 52-tygodniowe maksimum poprawiły notowania PGE, po wzroście o 1,9 proc. do 8,662 zł. W piątek MAP opublikował plan transformacji sektora energetycznego, zakładający wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych. W tym kontekście w niejasnej sytuacji znalazł się Tauron, bo w planie nie ujęto wyodrębnienia ze spółek energetycznych aktywów wydobywczych. Mimo tego analitycy są przekonani, że obciążające spółkę kopalnie węgla kamiennego zostaną z niej wyłączone. Inwestorzy mają jednak wątpliwości, czego przejawem był spadek notowań na poniedziałkowej sesji o 3,8 proc. do 3,021 zł.

Tauron był liderem spadków w WIG20. Na wartości straciło łącznie 14 spółek z indeksu. Prócz Tauronu, jedynie notowania Lotosu spadły ponad 2 proc.

W grupie spółek o niższej kapitalizacji uwagę zwraca przecena firm ukraińskich, po wzroście napięcia wokół okupowanego przez Rosję Krymu. Indeks WIG-Ukraina spadł o 6,7 proc., do najniższego poziomu od ponad trzech miesięcy. Ponad 10 proc. zniżkowały kursy KSG Agro i Astarty. Liderem spadków w indeksie mWIG40 był Kernel, przeceniony o 5,6 proc. do 48,90 zł.

Gwałtowna przecena ukraińskich firm stała za spadkiem indeksu WIG-Spożywczy.

Wśród mocno przecenionych spółek z indeksu mWIG40 znalazł się również Biomed-Lublin. Kurs akcji od miesiąca znajduje się w trendzie spadkowym i zniżkował w tym czasie ponad 30 proc. W poniedziałek kurs akcji Biomedu spadł 4,0 proc.

W grupie firm z indeksu sWIG80 spadkiem o 16,7 proc. do 147,4 zł, wyróżnił się ML System. Obroty akcjami spółki wyniosły 27 mln zł i były najwyższe w sWIG80.

Przed poniedziałkową sesją prezes firmy Dawid Cycoń powiedział w rozmowie z PAP Biznes, że w najbliższych tygodniach spółka może poznać wyniki badania skuteczności diagnostycznej urządzenia wykrywającego wirusa SARS-CoV-2. Jeśli ocena będzie pozytywna, spółka ogłosi strategię wejścia z produktem na rynek. Wypowiedź tę inwestorzy zinterpretowali negatywnie - można przypuszczać, że oczekiwali szybszego ogłoszenia wyników skuteczności urządzenia Covid Detector.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane