Nieustające 100 lat dla PKP

MIB
opublikowano: 19-03-2010, 00:00

Nieskuteczna restrukturyzacja, długi i nieustające straty. To wnioski z najnowszej kontroli NIK w Grupie PKP. I do tego Stuletnie opóźnienia. Czy kolej zdąży na EURO?

Ważna data: Polska kolej, obserwowana jako całość, nie zaś kilka pozornie niezależnych od siebie spółek jawi się fatalnie. Obraz nędzy i rozpaczy spotęgowało zbliżające się EURO 2012. Dlaczego? Bo pojawił się konkretny termin, do którego trzeba zdążyć z budowami, remontami i modernizacjami. Tymczasem z wyrabianiem się na czas, na kolei kiepsko. Jeszcze w 2008 r. NIK przygotowała raport dotyczący kolejowej wizytówki czyli dworców. Wtedy skupiano się na ocenie stanu technicznego stacji kolejowych oraz warunków obsługi pasażerów.

Jeszcze jeden: Z modernizacjami dworców, przynajmniej tych w stolicy powinniśmy wyrobić się przed EURO. Jednakże NIK w 2008 roku miał co do tego poważne wątpliwości. Izba oceniła bowiem, że przy zachowaniu ówczesnego tempa prac, aby nadrobić zaległości i doprowadzić kolejową infrastrukturę do porządku potrzeba nie kilku, a stu lat. Niedawno NIK znowu zajrzała do PKP. Tym razem oceniała system gospodarowania majątkiem w Grupie PKP. Wniosek? Polska kolej jest w poważnych tarapatach.

I jeszcze raz: Po ośmiu latach reform, spółki Grupy nadal mają fatalne wyniki finansowe. Do dziś nie przekazano im należnego majątku, a one same działają w ramach jednej struktury, co wyklucza ich konkurencyjność. Nieskuteczna restrukturyzacja uniemożliwia ich prywatyzację. Od momentu powstania (2001 r.) Grupa PKP ponosi straty. Restrukturyzacja okazała się nieskuteczna i to na wszystkich polach: finansowym, organizacyjnym i własnościowym. Ile lat potrzeba by nadrobić te zaległości? Tym razem NIK nie pokusiła się o wyliczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Nieustające 100 lat dla PKP