Czytasz dzięki

Niewesoło w polskich portach

DI
opublikowano: 10-09-2009, 09:13

Pierwsze sześć miesięcy 2009 r. było kolejnym okresem dużych, w większosci negatywnych zmian w poziomie przeładunków w polskich portach morskich.

Spadek obrotów w Gdyni i Szczecinie – Świnoujściu wyniósł ponad 1,5 mln ton w każdym z nich. Co więcej, zmiany te oznaczały spadki na poziomie, odpowiednio 20,3% i 18,6%. Taka sytuacja wpłynęła negatywnie na ogólna dynamikę, która w porównaniu do pierwszego półrocza roku ubiegłego osiągnęła poziom -12,2%. Tym samym, w analizowanych trzech głównych portach Polski ogólna wielkość przeładunków wyniosła 22,395 mln ton. W odróżnieniu od wskazanych portów, niewielki wzrost przeładunków (+1,6%) odnotowano w Gdańsku. Powyższe zmiany spowodowały, że port w Gdańsku powrócił na miejsce lidera krajowego rynku uzyskując 40% udziału w całkowitych przeładunkach.

Obserwacja ubiegłego półrocza jasno wskazuje na duże ograniczenie przeładunków drobnicy oraz pozytywne zmiany w ładunkach masowych suchych. Wydaje się, że kryzys gospodarczy, z którym obecnie zmaga się światowa gospodarka, najdotkliwiej odczuwalny jest na rynku dóbr konsumpcyjnych, obsługiwanych głównie w technologii zjednostkowanej. Odnosząc powyższe stwierdzenia do polskich portów można wskazać pozytywne zmiany, zanotowane w grupach: węgiel i koks (+34,7%) oraz zboże (+43,9%). Największe ograniczenie przeładunków, które miało decydujacy wpływ na ogólny wynik nastąpiło zaś w drobnicy (-25,2%).

W wyniku tych zmian udział drobnicy w przeładunkach ogólnych zmalał z 42,4% (pierwsze półrocze 2008) do 36,1%. Zgodnie z oczekiwaniami wzrost nastąpił w ładunkach suchych masowych, które uzyskując 40,3% udziału w rynku stały się wiodąca grupa ładunkowa. W odniesieniu do paliw płynnych nie zanotowano istotnych zmian (23,6% w pierwszym półroczu 2009).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane