Niewiele kobiet na samej górze

opublikowano: 28-03-2016, 22:00

Kobiety są prezesami w 22 proc. spółek prawa handlowego. Firmy te mają niższe obroty niż firmy zarządzane przez mężczyzn.

Wywiadownia gospodarcza Cribis.pl przeanalizowała 242 tys. firm prawa handlowego, w których prezesem jest osoba o polskiej narodowości. Z analizy wynika, że kobiety zarządzają zaledwie 53 tys. podmiotów, czyli 22 proc. takich firm. Analiza pokazuje też, że firmy zarządzane przez mężczyzn mają ponaddwukrotnie wyższe obroty w porównaniu z tymi, w których menedżerami najwyższego szczebla są kobiety (31,5 mln zł w porównaniu z 13,2 mln zł). Najmniej kobiet zasiada w zarządach firm z branży rafineryjnej, produkcji maszyn, urządzeń i pojazdów oraz elektryki i elektroniki.

— Kobiety najczęściej obejmują stanowisko prezesa w fundacjach, stowarzyszeniach i spółdzielniach — mówi Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu w Cribis.pl. Jedyną branżą, w której mamy przewagę kobiet na stanowiskach zarządczych, jest pomoc społeczna — tu panie prezes stanową 53 proc. kadry menedżerskiej. Na drugim miejscu, z wynikiem 40 proc., plasuje się sprzedaż detaliczna prowadzona na straganachn i targowiskach, podium zamyka zaś opieka zdrowotna, z wynikiem 39 proc. Niewiele mniej, bo 38 proc., kobiet zarządza w branżach: edukacja, działalność weterynaryjna, działalność wspomagająca usługi finansowe oraz handel detaliczny — z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi. Największe szanse na spotkanie pani prezes mamy w województwie łódzkim i mazowieckim: udział kobiet w stosunku do mężczyzn w kadrze menedżerskiej wynosi tutaj odpowiednio, 23,4 proc. oraz 23 proc. Niewiele mniej prezesek spotkamy w Dolnośląskiem (22,2 proc.) i Lubelskiem (22,3 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu