Niewielki wzrost cen ropy na światowych giełdach

25-11-2004, 19:16

Ceny ropy w czwartek nieco wzrosły w reakcji na wiadomość o obniżonych zapasach płynnych produktów opałowych we wszystkich głównych regionach ich konsumpcji.

Na giełdzie paliwowej w Londynie baryłka ropy Brent podrożała w czwartek o 33 centy, do 45,15 dolara. W środę cena baryłki Brent wzrosła o 37 centów.

Rynki amerykańskie były w czwartek nieczynne ze względu na Święto Dziękczynienia. W środę w momencie zamknięcia transakcji baryłka amerykańskiej ropy U.S. Crude Light kosztowała 49,32 dolara, czyli o około 6 dolarów mniej niż wynosi ustanowiony przez nią miesiąc temu absolutny rekord.

Według opublikowanego w środę raportu rządu USA, zapasy oleju opałowego w Stanach Zjednoczonych są o około 14 procent niższe niż rok temu.

Także większe niż oczekiwano wydrenowanie amerykańskich zapasów gazu ziemnego spowodowało, iż jego giełdowa cena podskoczyła o 15 procent.

W Japonii zapasy nafty używanej do ogrzewania domów są w tej chwili o 7 procent mniejsze niż rok temu, choć w ciągu ubiegłego tygodnia wzrosły o trzy procent.

W opinii analityków rynku surowców energetycznych, jest on nadal niestabilny i w razie nadejścia surowszej niż zwykle zimy ceny mogą znów powędrować w stronę rekordowych pułapów.

dmi/ mc/ ls/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niewielki wzrost cen ropy na światowych giełdach