Czytasz dzięki

Niewielkie zmiany indeksów na GPW

  • PAP
opublikowano: 29-07-2020, 18:55

Większość indeksów giełdowych nie zanotowała na koniec środowej sesji większych zmian w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Największy spadek zaliczył sWIG80, a w ujęciu sektorowym - energetyka.

"W WIG20 oraz wśród mniejszych spółek widać było wyraźne zmiany. Po rajdzie na energetyce widać realizację zysków na PGE i Tauronie. Być może inwestorzy kupowali plotki i grali pod komunikaty o reformie w górnictwie. Brak realizacji tych oczekiwań jest teraz katalizatorem dla spadków. W dół poszło także JSW, które informowało o odpisach. Widać, że sentyment do tych branż się pogorszył" - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Kozłowski zwrócił uwagę na rosnącą aktywność inwestorów indywidualnych widocznych w podwyższonych obrotach na spółkach spoza WIG20.

"Bardzo wysokie obroty, drugie na całym GPW, wystąpiły na notowanym w sWIG80 XTB. Spółka pokazała mocne prognozy wyników, które jednak okazały się gorsze od oczekiwań inwestorów. Skutkowało to spadkiem kursu o 30 proc. Realizacja zysków nastąpiła też na innych spółkach które ostatnio rosły. Widać też, że dużym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się spółki biotechnologiczne, czwarte obroty na giełdzie były dziś na Biomedzie-Lublin i sięgnęły niemal 100 mln zł" - dodał.

Na środowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,06 proc., do 1.824,53 pkt., WIG zwyżkował o 0,22 proc. do 52.045,58 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,7 proc. do 3.672,66 pkt. Najmocniej spadł sWIG80 i stracił 2,79 proc. do 14.657,97 pkt.,

Obroty na GPW wyniosły 1.286 mln zł, z czego 722 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Oznacza to, że niemal 44 proc. środowego obrotu na GPW odbyło się poza indeksem największych firm.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 0,1 proc., a S&P 500 zyskiwał 0,8 proc.

Na warszawskim parkiecie w dół poszło 9 z 15 indeksów sektorowych, przy czym najmocniej zniżkowała energetyka - o 3,8 proc. Nieco ponad 5 proc. zyskała odzież.

Wśród firm notowanych w WIG20 wzrostem wyróżniło się LPP. Kurs spółki odzieżowej zyskał 7,2 proc. i jest najwyżej od miesiąca.

W indeksie spadkom przewodziły: JSW - w dół o 9,5 proc., PGE - o 4,3 proc. i Tauron - o 4 proc.

Kurs JSW zniżkuje piątą sesję z rzędu. Przed zakończeniem wtorkowej sesji spółka poinformowała, że zakończyła testy na utratę wartości bilansowej aktywów, a ich wyniki wskazują na utratę wartości bilansowej aktywów trwałych w segmencie węgiel majątku Kopalni Węgla Kamiennego "Jastrzębie-Bzie" w wysokości 430,9 mln zł. Dokonanie odpisu pomniejszy wynik operacyjny JSW oraz grupy kapitałowej.

Akcje obu spółek energetycznych tracą drugą sesję z rzędu po tym, jak we wtorek, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie przedstawiono stronie społecznej Polskiej Grupy Górniczej planu naprawczego węglowej spółki. Przygotowany przez zarząd PGG program, zakładający m.in. likwidację kopalń Ruda i Wujek oraz zmiany w wynagrodzeniach górników, którego główne założenia pojawiły się wcześniej w doniesieniach medialnych, nie został bowiem zaakceptowany przez przedstawicieli związków.

W mWIG40 spadkom również przewodził sektor energetyczny - Enea zniżkowała o blisko 6 proc. Akcje Famuru, producenta maszyn górniczych, straciły 5 proc.

Z kolei w górę poszły: Budimex - o 6,3 zł, GPW - o 6,3 proc., a także LiveChat - kurs zyskał 5,8 proc. do 89,8 zł, wyznaczając nowe maksimum.

Budimex podał, że odnotował w pierwszym półroczu 110,6 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 72,1 mln zł przed rokiem.

W indeksie małych spółek spadkom przewodziły notowania XTB. Kurs na koniec dnia zniżkował o 31 proc., a obroty wyniosły 165 mln zł, co było drugim wynikiem na środowej sesji. Większe obroty przypadły tylko na CD Projekt i wyniosły 216 mln zł. Jeszcze do wtorkowego zamknięcia, kurs był ponad 100 proc. powyżej notowań z końca czerwca.

XTB poinformowało, że szacuje zysk netto w pierwszym półroczu 2020 r. na 293,5 mln zł wobec 5,2 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wzrosły do 518,2 mln zł z 88,8 mln zł przed rokiem. W pierwszym półroczu grupa pozyskała 52,4 tys. nowych klientów wobec 16 tys. rok wcześniej. W samym drugim kwartale 2020 r. zysk netto grupy wyniósł 117,5 mln zł, a przychody 211,5 mln zł, co oznacza spadek odpowiednio o 33 proc. i 31 proc. kdk.

Kozłowski zwrócił uwagę, że po gorszych od oczekiwań wynikach XTB, w dół poszły także inne spółki, które w ostatnim czasie rosły w podobnym tempie, napędzane oczekiwaniami inwestorów, między innymi Mercator Medical - spadek o 3 proc., Global Cosmed - o 15 proc. i PCC Exol - o 8 proc.

Przy obrotach wynoszących po kilka mln zł, mocno w dół poszły także: TIM - o 11 proc., Unimot - o 8 proc. i Cormay - o 8 proc.

W trakcie dwóch poprzednich sesji Cormay wzrósł o ponad 50 proc. z kolei TIM o około 20 proc. Kurs Unimotu zniżkował piątą sesję z rzędu.

Wśród małych firm wzrostem wyróżnił się Eko Export - zyskał 18 proc. i jest najwyżej od lutego. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane