Niewykorzystana szansa

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 29-04-2021, 07:50

Pędząca gospodarka, mocne wyniki, rekordowe rynki – czy to nie idealne okoliczności do delikatnej zmiany tonu? Nie dla Fed. Według Powella, gospodarka jest nadal w kryzysie i bez rekordowo luźnej polityki Fed nastąpiłaby katastrofa. Problem w tym, że właśnie tego rodzaju polityka doprowadzi do katastrofy.

Wczorajsze posiedzenie Fed nie było zaskoczeniem. Podobnie jak większość uczestników rynku spodziewałem się, że Powell będzie szedł w zaparte udając, że zagrożeń inflacyjnych nie ma, a gospodarka nadal potrzebuje gigantycznego wsparcia. Nie zmienia to faktu, że szef Fed po prostu staje się niewiarygodny mówiąc o kryzysie w kwartale, w którym wzrost w USA może spokojnie przekroczyć 10%. Rynki oczywiście będą tę sytuację wykorzystywać – szybki wzrost i ekspansywna polityka oznaczają wyższe wyceny teraz (w zasadzie wszystkiego od akcji, przez obligacje, przez nieruchomości, po surowce) kosztem ryzyka krachu w przyszłości. Wygląda to trochę jak zabawa w krzesła na weselu – wszyscy wiedzą, że muzyka w końcu przestanie grać a krzesła zabraknie, ale żal nie dołączyć do zabawy. W normalnych okolicznościach to bank centralny jako pierwszy ostrzegałby przed potencjalnymi zagrożeniami (robił to jeszcze Greenspan, mimo że był pierwszym szefem Fed stosującym bardzo ekspansywną politykę). Teraz jest na odwrót, to rynek może próbować powiedzieć „sprawdzam”, jeśli dane nie będą wpisywać się w przedstawiony przez Fed scenariusz.

Reakcją na wczorajsze posiedzenie było przede wszystkim osłabienie dolara, co jest logiczne – tak powinna zareagować waluta w sytuacji, gdy bank centralny ignoruje zagrożenie inflacyjne. Dzięki temu para EURUSD pozostała w kanale wzrostowym, a to pomogło USDPLN ponownie wrócić do wsparcia pomimo ogólnej słabości złotego (nasza waluta traciła wczoraj pomimo informacji o luzowaniu obostrzeń, na co pozytywnie zareagowała choćby GPW). Dziś obserwujemy ponowny wzrost rentowności długu USA, ale aby pomogło to dolarowi potrzebne są kolejne konkretne informacje z frontu inflacyjnego.

Kontrakty na amerykańskie indeksy biją kolejne rekordy, wsparte nie tylko polityką Fed, ale także rekordowymi wynikami spółek technologicznych (wczoraj opublikowały je Apple i Facebook), które najmocniej zyskały na pandemii. Rynek jednocześnie zignorował zapowiedzi podniesienia podatków w planie Bidena – wyniki i Fed są tu i teraz, a podatki może nie zostaną podniesione – tak wygląda rozumowanie rynku.

Czwartek na rynkach też nie powinien być nudny. W Europie poznamy wstępne dane o inflacji (dane z Niemiec o 14:00), w USA PKB za pierwszy kwartał (14:30, konsensus to +6,5%, ale niewykluczone, że będzie jeszcze więcej), zaś po sesji wyniki przedstawi Amazon. O 7:30 euro kosztuje 4,5837 złotego, 3,7775 złotego, frank 4,1528 złotego zaś funt 5,2729 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane