Niewykorzystana szansa na odzysk surowców

Na świecie wytwarza się rocznie 400 mln ton odpadów niebezpiecznych. Muszą być utylizowane we właściwy sposób.

Do odpadów niebezpiecznych zaliczyć można m.in. paliwa, glikole, farby, kleje, popioły przemysłowe, katalizatory, rozpuszczalniki, kwasy i alkalia trawiące i przepracowane oleje. Zwykle są unieszkodliwiane, a mogłyby zostać odzyskane. Na przykład powstały w wyniku przetworzenia rozpuszczalników produkt może być wykorzystywany w przemyśle farbiarskim i do produkcjitworzyw sztucznych. Podobnie jest z glikolami używanymi w chłodnictwie, które można poddać destylacji i ponownie wykorzystać.

Zdaniem Moniki Mąkowskiej, dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling, potencjał ponownego wykorzystania tych surowców jest znacznie większy, niż obecnie się praktykuje.

— Mamy wiedzę i wypracowane metody, które pozwalają usprawnić system gospodarki odpadami niebezpiecznymi, a jednocześnie znaleźć nowe możliwości zastosowania odzyskanych surowców. Często nasi klienci nie zdają sobie z tego sprawy. Na przykład zamiast unieszkodliwiać kwasy czy alkalia trawiące, dużą ich część można wykorzystać do produkcji chemicznej lub do wzajemnej neutralizacji. Natomiast popioły — po uprzedniej, właściwej stabilizacji— jako materiał drogowy — mówi Monika Mąkowska.

Właściwości niektórych substancji sprawiają, że nie można ich poddać powtórnemu przetworzeniu, jednak ich liczba sukcesywnie spada. Dzięki specjalistycznym zakładomi sieci ponad 100 partnerów w Europie Stena Recycling zwiększa recykling poszczególnych frakcji odpadów niebezpiecznych. Dobrym przykładem jest wykorzystanie metali zawartych w katalizatorach pochodzących z przemysłu spożywczego i chemicznego czy w szlamach galwanicznych i akumulatorach litowo-jonowych.

— Z powodzeniem odzyskujemy nikiel, zarówno z katalizatorów, jak i szlamów galwanicznych. Natomiast nasi szwedzcy koledzy pracują nad procesami, które umożliwią odzyskiwanie z akumulatorów elektrycznych coraz więcej surowców, oprócz tych, które już odzyskujemy, czyli przede wszystkim miedzi, niklu i kobaltu — podkreśla Monika Mąkowska.

Polska jest na etapie nieuniknionych zmian w gospodarowaniu odpadami niebezpiecznymi. Zwracamy coraz większą uwagę na bezpieczeństwo. Zwiększa się też świadomość w kontekście odpowiedzialności za sposób ich zagospodarowania. W rezultacie firmy dążą do coraz bardziej zrównoważonej działalności i widzą konieczność optymalizacji procesów biznesowych, w tym gospodarowania odpadami. To droga w kierunku gospodarki cyrkularnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niewykorzystana szansa na odzysk surowców