Niewykorzystana szansa na odzysk surowców

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

Na świecie wytwarza się rocznie 400 mln ton odpadów niebezpiecznych. Muszą być utylizowane we właściwy sposób.

Do odpadów niebezpiecznych zaliczyć można m.in. paliwa, glikole, farby, kleje, popioły przemysłowe, katalizatory, rozpuszczalniki, kwasy i alkalia trawiące i przepracowane oleje. Zwykle są unieszkodliwiane, a mogłyby zostać odzyskane. Na przykład powstały w wyniku przetworzenia rozpuszczalników produkt może być wykorzystywany w przemyśle farbiarskim i do produkcjitworzyw sztucznych. Podobnie jest z glikolami używanymi w chłodnictwie, które można poddać destylacji i ponownie wykorzystać.

Zdaniem Moniki Mąkowskiej, dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling, potencjał ponownego wykorzystania tych surowców jest znacznie większy, niż obecnie się praktykuje.

— Mamy wiedzę i wypracowane metody, które pozwalają usprawnić system gospodarki odpadami niebezpiecznymi, a jednocześnie znaleźć nowe możliwości zastosowania odzyskanych surowców. Często nasi klienci nie zdają sobie z tego sprawy. Na przykład zamiast unieszkodliwiać kwasy czy alkalia trawiące, dużą ich część można wykorzystać do produkcji chemicznej lub do wzajemnej neutralizacji. Natomiast popioły — po uprzedniej, właściwej stabilizacji— jako materiał drogowy — mówi Monika Mąkowska.

Właściwości niektórych substancji sprawiają, że nie można ich poddać powtórnemu przetworzeniu, jednak ich liczba sukcesywnie spada. Dzięki specjalistycznym zakładomi sieci ponad 100 partnerów w Europie Stena Recycling zwiększa recykling poszczególnych frakcji odpadów niebezpiecznych. Dobrym przykładem jest wykorzystanie metali zawartych w katalizatorach pochodzących z przemysłu spożywczego i chemicznego czy w szlamach galwanicznych i akumulatorach litowo-jonowych.

— Z powodzeniem odzyskujemy nikiel, zarówno z katalizatorów, jak i szlamów galwanicznych. Natomiast nasi szwedzcy koledzy pracują nad procesami, które umożliwią odzyskiwanie z akumulatorów elektrycznych coraz więcej surowców, oprócz tych, które już odzyskujemy, czyli przede wszystkim miedzi, niklu i kobaltu — podkreśla Monika Mąkowska.

Polska jest na etapie nieuniknionych zmian w gospodarowaniu odpadami niebezpiecznymi. Zwracamy coraz większą uwagę na bezpieczeństwo. Zwiększa się też świadomość w kontekście odpowiedzialności za sposób ich zagospodarowania. W rezultacie firmy dążą do coraz bardziej zrównoważonej działalności i widzą konieczność optymalizacji procesów biznesowych, w tym gospodarowania odpadami. To droga w kierunku gospodarki cyrkularnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy