Nieznaczna korekta siły dolara

  • Marek Rogalski
opublikowano: 26-09-2019, 16:39

Amerykańska waluta wyhamowała w czwartek impet wzrostowy i po południu widoczna była już korekta.

Wyjątkiem były waluty naszego regionu CEE (podobnie traciły forint, korona czeska i złoty), co można tłumaczyć obawami o koniunkturę w strefie euro – m.in. stały one za zejściem EURUSD poniżej dołka z początku września (1,0925), chociaż było ono chwilowe. Dane, jakie napłynęły z USA o godz. 14:30 nie dały wsparcia dolarowi, chociaż nie można powiedzieć, aby były słabe. Ostateczny odczyt dynamiki PKB za II kwartał został potwierdzony na poziomie 2,0 proc., a inflacyjny wskaźnik PCE Core za ten okres skoczył do 1,9 proc. k/k (miało być 1,7 proc. k/k). Z kolei deficyt handlowy w sierpniu wzrósł do 72,8 mld USD z 72,3 mld USD, ale spodziewano się 73,3 mld USD. 

Cofnięcie się dolara ma, zatem bardziej przesłanki techniczne, chociaż nie można wykluczyć, że w długiej perspektywie rynek zaczyna się już pozycjonować pod możliwe spore przetasowania na jesieni, jeżeli rzeczywiście doszłoby do podpisania tymczasowej umowy handlowej USA-Chiny (na razie jest to w sferze domniemania). 

Warto też wspomnieć o lokalnych czynnikach. Agencje zacytowały słowa niemieckiej kanclerz Merkel, która dała do zrozumienia, że należy „nadmiernie obciążać” Europejskiego Banku Centralnego, a odpowiedzialność za wspieranie gospodarki powinna też przejść na lokalne rządy. To sygnał, że Merkel w pewnym sensie wspiera tych „jastrzębich” członków EBC, którzy nie zgadzają się do końca z łagodną linią polityki narzuconą ostatnio przez Mario Draghiego. 

Po południu kurs EURUSD odbijał po tym, jak wcześniej zszedł na chwilę poniżej poziomu ważnego wsparcia przy 1,0925. Podeszliśmy pod istotny poziom 1,0960. Jego wyraźniejsze naruszenie w górę będzie sugerować, że rejon 1,0925 staje się mocnym wsparciem i maleje ryzyko zejścia niżej w kolejnych dniach, chociażby w stronę 1,0870, gdzie mamy ważne zależności Fibo. 
 

Wykres dzienny EURUSD

Odbijać próbował też GBPUSD po tym, jak spiker Izby Gmin przyznał, że technicznie nie jest możliwe, aby ewentualne przedterminowe wybory parlamentarne zostały przeprowadzone przed 31 października. To teoretycznie redukuje ryzyko głosowania nad wotum zaufania dla rządu już teraz i w zasadzie wymusza „szorstką” współpracę parlamentu z premierem Johnsonem. Co ostatecznie zrobi Boris? Czy wyśle w połowie przyszłego miesiąca wniosek do UE o wydłużenie Brexitu o kolejne trzy miesiące? Myślę, że wiele wyjaśnić może coroczna konwencja Partii Konserwatywnej 3 października. Wydaje się jednak, że powinno być jasne, że „bezumowny Brexit” w wydaniu Johnsona to taktyczna zagrywka mająca przymusić UE do pewnych ustępstw w temacie irlandzkiej granicy, a nie wydarzenie, które może realnie zaistnieć. Na wykresie GBPUSD uwagę zwraca odbicie się od wsparcia przy 1,2308 (zostało ono tylko nieznacznie naruszone), które bazuje na szczycie z 27 sierpnia. Najbliższy mocny opór to okolice 1,2380-1,2400. Układ dziennych wskaźników pozostaje negatywny, co będzie ograniczać możliwość większej korekty w górę. 

 

Wykres dzienny GBPUSD

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane