Nigeria ma największą gospodarkę w Afryce

opublikowano: 05-03-2020, 13:05

Gospodarka Republiki Południowej Afryki została zdetronizowana i nowym „królem” Afryki została Nigeria.

Stało się tak ze względu na dwa istotne czynniki. Pierwszym jest poważne spowolnienie gospodarki RPA, zaś drugim kurs walutowy stosowany dla nigeryjskiego naira. Obecnie zarówno oficjalny kurs naira wynoszący 306 za dolara, jak i słabszy rynkowy kurs wymiany wynoszący około 360, jaki stosują prawie wszyscy inwestorzy w przeliczeniu plasują Nigerię na pierwszym miejscu na kontynencie. 

Giełda w Lagos, Nigeria
fot. Bloomberg

W czwartym kwartale 2019 r. wzrost PKB Nigerii znacznie przekroczył prognozy pomagając rozwijać się tamtejszej gospodarce  najmocniej od czterech lat. Dzięki wzrostowi produkcji ropy naftowej i działań podjętych przez bank centralny w celu wzmocnienia akcji kredytowej, wartość nigeryjskiej gospodarki oszacowano na 402 lub 476 mld USD w zależności od przyjętego kursu walutowego. 

Tymczasem gospodarka RPA przeżywa trudne chwile, wpadając w drugą recesję w ostatnich latach. W całym 2019 r. jej ekspansja wyniosła jedynie 0,2 proc., co jest najniższym poziomem od ostatniego globalnego kryzysu finansowego.

Przyjmując średni kurs randa do dolara na 14,43, produkt krajowy brutto RPA wyniósł w zeszłym roku „jedynie” 352 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane