NIK: straty na prywatyzacji hut

Katarzyna Kapczyńska, MT
opublikowano: 26-01-2007, 00:00

Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała skarb państwa za prywatyzację hut. Teraz już tanio nie sprzeda hutniczych akcji.

Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała skarb państwa za prywatyzację hut. Teraz już tanio nie sprzeda hutniczych akcji.

W opublikowanym wczoraj raporcie dotyczącym prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS, obecnie Mittal Steel Poland) Najwyższa Izby Kontroli (NIK) twierdzi, że skarb państwa i firmy doradcze zbyt nisko wyceniły ich wartość. Skarb mógł stracić na transakcji nawet 2 mld zł. Sprawa trafiła już do prokuratury.

Mittal Steel, czyli inwestor polskiej spółki, wartość transakcji prywatyzacyjnej w PHS ocenił na 514 mln USD, a wartość firmy w 2004 r., czyli wtedy, kiedy dokonał zakupu, na 1,9 mld USD.

Tania resztówka

Najwięcej kontrowersji budzi sprzedaż przez skarb w 2004 r. akcji PHS za 6 mln zł i planowane zbycie 25 proc. w tym roku zaledwie za 67 mln zł.

„Trwają rozmowy z Mittal Steel Holdings dotyczące stanu wykonywania umowy, w tym opóźnienia w wykonaniu zobowiązań inwestycyjnych przez inwestora. W świetle raportu NIK oraz wspomnianego naruszenia umowy nie ma podstaw do sprzedaży pozostałych akcji PHS po cenie 1 zł za akcję” — napisało ministerstwo w komunikacie.

W przyjętym kilka tygodni temu przez rząd programie restrukturyzacji hutnictwa uwzględniono już nowe terminy wykonania inwstycji. Czyżby resort miał inne zdanie niż Rada Ministrów?

Skarb może odstąpić od sprzedaży akcji Mittalowi. Umowa prywatyzacyjna pozwala sprzedać pakiet na giełdzie. Dzięki temu skarb państwa może uzyskać wyższą cenę. Chyba że nie zamierza sprzedawać akcji koncernu, ale wówczas sam narazi się na zarzut złamania umowy.

Uczciwa prywatyzacja

Mittal Steel Poland nie komentuje raportu NIK.

— Braliśmy udział w uczciwej prywatyzacji. Każdy z ubiegających się o zakup polskich hut ocenił ich wartość i złożył ofertę. Nasza została przyjęta. Jako inwestor wypełniliśmy swoje zobowiązania inwestycyjne i socjalne — mówi Vijay Kumar Bhatnagar, dyrektor generalny Arcelor Mittal na Europę Wschodnią, w tym Polskę.

Inwestycje zgodnie z umową miały sięgnąć 2,4 mld zł, a przekroczą 3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, MT

Polecane