Nikiel najtańszy od 2009 r.

Notowania używanego do produkcji stali nierdzewnych i akumulatorów niklu pogłębiły dno bessy, mimo informacji o wzroście chińskiego importu surowca.

Notowania kontraktów na nikiel na giełdzie w Londynie od początku 2007 r.
Zobacz więcej

Notowania kontraktów na nikiel na giełdzie w Londynie od początku 2007 r. Bloomberg

W poniedziałek notowania niklu na giełdzie w Londynie spadły do 12 374 USD za tonę. To oznaczało najniższe zamknięcie od sześciu lat oraz poziom o 41,8 proc. niższy niż na szczycie notowań z maja ubiegłego roku. Notowania metalu mogą jednak wesprzeć informacje o tym, że import nieprzetworzonego niklu do będących jego największym konsumentem Chin wzrósł najwyżej od trzech lat. W maju Państwo Środka sprowadziło 23,1 tys. ton surowca, ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Za aż dwie trzecie chińskiego importu obecnie odpowiada Rosja, po tym jak eksport nieprzetworzonego surowca wstrzymała Indonezja.

- Nie spodziewałem się aż takiego wzrostu importu surowca. To może świadczyć o przełomie na rynku niklu przetworzonego, a to może zapowiadać zmniejszenie dostępności niklu nieprzetworzonego – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Daniel Hynes, strateg rynków surowcowych w banku Australia and New Zealand Banking Group.

Produkcja wytwarzanej Przyspieszający chiński import surowca daje szanse na zdjęcie z rynku nadmiarowych zapasów, które według danych giełdy LME były w tym miesiącu najwyższe w historii.


Notowania kontraktów na nikiel na giełdzie w Londynie od początku 2007 r. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu