Nissan ratuje wyniki Renault za 2001 rok

OCEAN COMPANY S.A.
opublikowano: 2002-02-12 18:18

PARYŻ (Reuters) - Francuski producent samochodów Renault podał we wtorek, że jego zysk netto w 2001 roku nie zmienił się wyraźnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to jednak możliwe dzieki wyraźnej poprawie wyników japońskiego partnera Renault - Nissana.

Zysk samego Renault spadł o 77 procent z powodu gorszej sprzedaży starzejących się modeli francuskiego producenta w Europie, oraz zapaści gospodarczych jakie dotknęły ważne dla spółki rynki zagraniczne.

Zysk netto czwartego co do wielkości producenta samochodów w Europie wyniósł 1,051 miliarda euro wobec 1,080 miliarda w 2000 roku. Zysk operacyjny spadł natomiast do 473 milionów euro z 2,022 miliarda euro rok wcześniej.

Sprzedaż wyniosła 36,35 miliarda, co oznacza spadek o 9,5 procent.

Zysk operacyjny okazał się nieco wyższy od prognoz, natomiast zysk netto znalazł się w środku przedziału szacunków analityków.

Renault nie podał żadnych szczegółowych prognoz na bieżący rok. Analitycy nie wykluczają nawet, że w 2002 roku Renault zanotuje stratę na poziomie operacyjnym, ponieważ jego coraz starsza gama modeli zmusza spółkę do stosowania kosztownych bonusów i zachęt dla klientów.

W ubiegłym roku francuski koncern utrzymał swój udział w europejskim rynku motoryzacyjnym na poziomie 10,6 procent.

Sprzedaż Renault spadła na należących do kluczowych dla francuskiego koncernów rynkach tureckim i argentyńskim, ponieważ oba te kraje przeżyły poważne załamanie gospodarcze.

By przeciwdziałać negatywnym tendencjom Renault wprowadza na rynek dwa awangardowe modele - luksusowe coupe Avantime i limuzynę Vel Satis. Oba samochody wywołały duże zainteresowanie na rynku, ale nie wiadomo, czy będą w stanie konkurować z niemieckimi limuzynami BMW i Mercedesa.

Prezes Renault, Louis Schweitzer powiedział, że w ciągu najbliższych trzech lat jego spółka chce wprowadzić na rynek 20 nowych modeli, z czego 15 pod marką Renault.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))