Niżej wyższe podwyżki

DCZ
opublikowano: 11-07-2008, 00:00

Szeregowi pracownicy mogą liczyć na większe podwyżki niż na innych poziomach stanowisk.

Szeregowi pracownicy mogą liczyć na większe podwyżki niż na innych poziomach stanowisk.

Od dłuższego czasu na polskim rynku brakuje rąk do pracy. A to wpływa na wzrost pensji.

— Na 2008 r. dla pracowników szeregowych polskie firmy zaplanowały podwyżki niemal o 11 proc., a zagraniczne o ponad 9 proc. To więcej niż dostaną inni, ale nadal ta grupa zarabia najmniej — mówi Bartosz Adamczyk, product manager w Advisory Group Test Human Resources — firmie badającej płace.

Najwięcej zarabiają szeregowi pracownicy w handlu — średnio 2733 zł brutto (na ogół w systemie prowizyjnym), w produkcji — 2529 zł i usługach — 2330 zł. Najwyższe podwyżki (niemal 10,5 proc.) planują firmy usługowe.

Im większa firma, tym lepiej płaci. W tych, które zatrudniają do 100 osób, szeregowy pracownik zarabia przeciętnie 2220 zł, w tych, które mają ponad 500 pracowników, o ponad 400 zł więcej. Natomiast koszyk świadczeń dodatkowych jest dla nich znacznie mniejszy niż na wyższych stanowiskach. Są to głównie korzyści socjalne: dopłaty do posiłków, do sportu i rekreacji czy dodatkowa opieka medyczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu