Nokia uruchamia globalną sieć internetu rzeczy

opublikowano: 23-02-2017, 18:50
aktualizacja: 23-02-2017, 18:50

Sieć „Nokia worldwide IoT network grid” otworzy dostawcom usług komunikacyjnych i przedsiębiorcom dostęp do nowych możliwości biznesowych. Lepsza łączność IoT ma wesprzeć zwłaszcza sektory transportu, zdrowia, użyteczności publicznej i bezpieczeństwa.

Internet rzeczy (IoT) przestał być już tylko wizją przyszłości, właśnie wkracza w codzienne życie społeczeństw i przedostaje się do biznesu. W tym kontekście liczyć zaczyna się niezawodna łączność. Stawia na nią właśnie Nokia i tworzy sieć, która będzie zarządzać połączeniami IoT. 

Sieć Nokii będzie zarządzać połączeniami IoT i zapotrzebowaniem obsługi aktywów należących do klientów, takich jak autonomiczne samochody lub inteligentne kontenery poruszające się po świecie.
Zobacz więcej

Sieć Nokii będzie zarządzać połączeniami IoT i zapotrzebowaniem obsługi aktywów należących do klientów, takich jak autonomiczne samochody lub inteligentne kontenery poruszające się po świecie. ARC

Siatka połączeń

- Łączność internetu rzeczy jako usług zarządzanych jest odniesieniem do obecnych wdrożeń IoT, które są hamowane przez wiele umów biznesowych związanych z podłączaniem urządzeń na całym świecie. „Nokia worldwide IoT Network” zapewni jedną globalną siatkę internetu rzeczy. Nie możemy tego zrobić sami i zwracamy się do dostawców usług telekomunikacyjnych na całym świecie, aby współpracowali z nami, abyśmy mogli zwiększyć korzyści płynące z globalnej sieci i przełożyć je na większą liczbę branż – zaznacza Igor Leprince, szef działu obsługi międzynarodowej w Nokii. 

 „Nokia worldwide IoT network grid” ma wspierać m.in. sektory transportu, zdrowia, użyteczności publicznej i bezpieczeństwa. Będzie zarządzać obsługą np. autonomicznych samochodów. Przedsiębiorcom ma ułatwić nadzór nad subskrypcjami, urządzeniami i systemami analitycznymi. Jak podają przedstawiciele spółki, łączność będzie utrzymywana poprzez inteligentne przełączenie pomiędzy sieciami komórkowymi i nie-komórkowymi. Dzięki temu np. zdalnie monitorowany, inteligentny kontener transportowy, który będąc na oceanie łączy się z siecią przez satelitę, zostanie przełączony do sieci komórkowej, gdy znajdzie się w pobliżu portu. 

W kierunku 5G

Nokia do zarządzania urządzeniami, subskrypcjami i analityką będzie wykorzystywać własną platformę IoT Impact. Klientów obsłuży za pomocą rozwiązania Nokia M2M Core, w tym Nokia Cloud Packet Core, zapewniającego konwergentny dostęp do technologii, które pozwalają rozwijać usługi ultraszerokopasmowe, IoT oraz komunikację typu MTC (machine type communications). 

- Podczas gdy wymagania dla sieci 5G są nadal definiowane, jasne staje się, że nowa, wielodostępowa sieć pakietowa, oparta na chmurze będzie potrzebna, by wspierać usługi mobilnego dostępu szerokopasmowego, internetu rzeczy i MTC. Pakiet oparty na chmurze musi zapewnić skalę, pojemność, niezawodność i elastyczność, aby efektywnie dostarczać zróżnicowane usługi i aplikacje, zapewniając jednocześnie fundament dla 5G. Nokia rozumie tę transformację, czego przykładem jest Cloud Packet Core – wyjaśnia Stéphane Téral z IHS Markit. 

- Rozwój szerokopasmowego 5G, IoT i MTC przyniesie różnorodność usług i zmieni wymagania dotyczące sieci. Usługi te będą musiały być jednocześnie dostarczone w zakresie stacjonarnych i bezprzewodowych technologii, aby zapewnić bezproblemową obsługę. Nokia Cloud Packet Core ma to umożliwić – dodaje Sri Reddy z Nokii. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu