Norwegia coraz szybciej przejada majątek

Norwegia zwiększyła w marcu ilość pieniędzy pobranych z funduszu majątkowego państwa. Wzięła ich więcej niż szacował jeszcze dwa miesiące temu bank centralny.

Rząd pobrał 7,4 mld NOK (3,5 mld zł) w marcu, wynika z danych opublikowanych przez Norweską Rządową Agencję Zarządzania Finansowego. W poprzednich dwóch miesiącach  rząd brał z funduszu po 6,7 mld NOK. Łącznie od początku roku rząd Norwegii wziął 20,8 mld NOK z puli mającej zabezpieczać przyszłość Norwegów. 

Rząd Norwegii uspokaja, że w przeciwieństwie do funduszy innych państw pobierane pieniądze nie pochodzą ze sprzedaży aktywów, ale dywidend i odsetek przypadających z posiadanych akcji i obligacji. Rocznie stanowią one łącznie kwotę ok. 200 mld NOK.

W pierwszej wersji budżetu na 2016 roku rząd Norwegii planował, że weźmie z funduszu majątkowego ok. 5 mld NOK w całym roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Norwegia coraz szybciej przejada majątek