Czytasz dzięki

Norweski fundusz „przytył” o 44 mld USD

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-10-2020, 12:11

Trzeci kwartał przyniósł wzrost wartości państwowego norweskiego funduszu majątkowego (NBIM), największego tego typu na świecie Jego zyski wsparł rajd na giełdach.

Według danych Norges Bank Investment Management, ogólny zwrot z funduszu wyniósł w okresie lipiec-wrzesień 2020 r. 4,3 proc. i był o 3 punkty bazowe niższy niż indeks referencyjny. Zaowocowało to zyskiem sięgającym kwoty 412 mld NOK (44 mld USD). Portfel akcyjny zwiększył się o 5,7 proc.dzięki hossie na parkietach.

Fundusz poprawił znacząco swoje rezultaty po tym, jak w pierwszym półroczu odnotował ujemną stopę zwrotu rzędu 3,4 proc.

Wartość funduszu na koniec września kształtowała się na poziomie 10,6 bln NOK. Wchodząc w detale, 70,7 proc. tej kwoty stanowiły aktywa akcyjne, 2,7 proc. aktywa związane z nieruchomościami zaś pozostałe 26,6 proc. stanowiły instrumenty o stałym dochodzie, jak np. obligacje. 

Fundusz wykorzystywany jest przez norweski rząd jako dostawca kapitału. W tym roku władze pobrały z niego rekordowe środki o wartości 347 mld NOK, z czego tylko w III kwartale 105 mld NOK. Pozyskane środki przeznaczone zostały do stymulacji gospodarki dotkniętej zarówno skutkami pandemii koronawirusa, jak i niskimi cenami ropy, od eksportu której Norwegia jest mocno uzależniona. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane