Nowa antykryzysowa tarcza dla firm

opublikowano: 03-01-2022, 20:00

Dotacja, zwolnienie ze składek ZUS i postojowe – to rozwiązania z nowego pakietu pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto może skorzystać z nowej tarczy
  • jakie warunki powinni spełnić przedsiębiorcy
  • jakiego rodzaju wsparcie mogą otrzymać

Już można składać wnioski o dotacje z nowej tarczy antykryzysowej. Rząd przygotował pakiet osłonowy dla przedsiębiorców, którzy muszą dostosować działalność do utrudnień w wyniku nowych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa sanitarnego wprowadzonych w grudniu. To oznacza, że grono odbiorców będzie znacznie mniejsze niż w przypadku poprzednich tarcz. Tym razem do firm ma trafić łącznie 70 mln zł.

Dla kogo

Z tarczy mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które 31 marca 2021 prowadziły przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną jednym z kodów PKD:

– 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (chodzi m.in. o dyskoteki serwujące głównie napoje),

– 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,

– 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Jednorazowa dotacja

W tarczy antykryzysowej znajdą się trzy formy pomocy: jednorazowa dotacja, zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. Pierwszej z nich ma udzielać starosta. Wnioski o jednokrotny grant na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można składać od początku stycznia. Maksymalna wysokość wsparcia to 5000 zł. Z tej formy skorzystać będą mogły mikro i małe firmy.

Pomoc będzie przysługiwała, gdy spełniony zostanie warunek: przychód uzyskany przez przedsiębiorcę w grudniu 2021 r. w następstwie pandemii był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

Dla poszkodowanych firm:
Dla poszkodowanych firm:
W nowej odsłonie tarczy przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego przedsiębiorcy mają dostać ok. 70 mln zł.
fot. Piotr Malecki/Bloomberg

Wnioski o dotacje można składać do 15 kwietnia. Zgłoszenia należy kierować do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl.

Co istotne, grant nie będzie mógł być przyznany przedsiębiorcy prowadzącemu mikro lub małą firmę, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na okres obejmujący dzień 31 marca 2021 r.

Składki ZUS

Kolejną formą wsparcia będzie zwolnienie ze składek płaconych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) obejmujące grudzień 2021 r. Warunek przyznania wsparcia: spadek przychodu w związku z pandemią w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku co najmniej o 40 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca poprzedniego roku - lub w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 r., jeżeli przedsiębiorca był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 listopada 2020 r.

Warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS będzie przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za grudzień 2021 r. - chyba że płatnik składek jest zwolniony z obowiązku ich składania.

Wnioski o przyznanie zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne będzie można składać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS od 17 stycznia do 28 lutego.

Weź udział w konferencji online “CFO Excellence 2022”, 20 stycznia >>

Świadczenie postojowe

Trzecia forma pomocy przedsiębiorcom to świadczenie postojowe. Można je otrzymać przy spadku przychodu – w związku z pandemią – w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego. Wysokość świadczenia to 2080 zł. Wnioski będzie można składać od 17 stycznia. Termin końcowy naboru nie został określony. Wnioski o świadczenie postojowe również należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane