Nowa szefowa fiskusa

opublikowano: 02-03-2020, 22:00

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podał się wczoraj do dymisji i przeszedł na emeryturę.

Rezygnacja z funkcji sprawowanej od czerwca ubiegłego roku była spodziewana już od dłuższego czasu. Już jesienią ubiegłego roku zapowiadał, że zamierza odwiesić na kołku mundur generała służby celnej. Jego następcą została Magdalena Rzeczkowska, od 1998 r. związana ze służbą celną najpierw jako pracownica w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. resortu finansów. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora departamentu ceł. W poniedziałkowym „PB” pisaliśmy, że Magdalena Rzeczkowska jest jednym z głównych kandydatów do objęcia schedy po Piotrze Walczaku.

Według naszych informacji o posadę zabiegał też Bogdan Sakowicz, wiceszef CBA. Podobnie jak dyrektorMagdalena Rzeczkowska wywodzi się ze służy celnej, w której pracował na przełomie wieków. Według naszych źródeł wysunięcie jego kandydatury to próba wprowadzenia do KAS ludzi związanych ze środowiskiem Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych. Zwracają uwagę, że CBA prowadzi ostatnio działania bez oglądania się na KAS, choć dotyczy to jej zakresu kompetencji. W głośnej akcji przeprowadzonej niedawno w Wólce Kosowskiej funkcjonariuszy biura wspierała Żandarmeria Wojskowa, a nie specoddziały skarbówki. Wczoraj CBA poinformowała o aresztowaniu złapanych na gorącym uczynku przedsiębiorców powołujących się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym. Zostało ono przeprowadzone bez udziału Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS, choć dotyczyło pracowników skarbówki.

— Gra toczy się nie o posadę szefa KAS, ale jego zastępcy, czyli głównego inspektora informacji finansowej, a więc dostęp do wszystkich tajemnic finansowych Polaków — mówi jeden z naszych rozmówców.

Funkcję tę pełni Piotr Dziedzic. Na razie, jak wynika z naszych informacji, nigdzie z resortu się nie wybiera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane