Nowe dopłaty do studiów i szkoleń

Dorota Czerwińska
opublikowano: 18-07-2008, 00:00

O dofinansowanie szkoleń wpłynęły 473 wnioski na 1,3 mld zł. Do wzięcia jest 400 mln zł.

O dofinansowanie szkoleń wpłynęły 473 wnioski na 1,3 mld zł. Do wzięcia jest 400 mln zł.

We wtorek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zakończyła przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów szkoleń i studiów podyplomowych w ramach nowego programu operacyjnego „Kapitał ludzki”. Na ogłoszony 30 czerwca konkurs wpłynęły 473 wnioski na łączną kwotę 1,3 mld złotych. To trzy razy więcej, niż zakłada budżet na ten rok, który wynosi 400 mln zł. Wyniki oceny formalnej będą znane w sierpniu, a merytorycznej — we wrześniu. Naukę za unijne pieniądze pracownicy będą mogli rozpocząć od styczniu przyszłego roku.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu uczestnicy szkoleń i studiów podyplomowych zapłacą od 20 do 40 proc. kosztów, a pozostała część będzie finansowana w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” z działania 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach. Wnioskodawcy muszą mieć zabezpieczenie finansowe do płynnej realizacji projektu. Tak jak w edycji na lata 2004-06, będą mogli zakładać konsorcja, ale liczbę partnerów ograniczono obecnie do czterech.

Uczelnie i firmy szkoleniowe nie mogą przed rozstrzygnięciem konkursy prowadzić rekrutacji ani promować nowych programów. Jednak chętnych na tanią naukę nie brakuje. Tym bardziej że dzięki unijnemu dofinansowaniu cena studiów podyplomowych spada kilkakrotnie.

W nowym programie dotowania szkoleń i studiów podyplomowych maksymalny okres realizacji projektu wynosi dwa lata. Minimalna wartość to 400 tys. zł, a maksymalna 20 mln zł. Inną ważną dla pracowników zmianą jest to, że tym razem z dofinansowania studiów podyplomowych będą mogli skorzystać już bez błogosławieństwa pracodawcy. Dotąd studia dofinansowywane przez Unię Europejską mogły podejmować tylko osoby wydelegowane przez pracodawców lub właściciele przedsiębiorstw. Teraz zaś każdy, kto zechce zdobyć nową wiedzę, będzie mógł kontynuować edukację na dotowanych studiach, pod warunkiem, że udokumentuje swoje zatrudnienie i sfinansuje 20 proc. kosztów.

Całkowity budżet na lata 2008-13 wynosi 360 mln euro. Planowane efekty to podniesienie kwalifikacji 350 tysięcy osób i objęcie wsparciem 60 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu