Nowe prawo zamówień, nowe wyzwania

opublikowano: 23-10-2019, 22:00

Rząd napisał od nowa zasady gry dla rynku wartego 202 mld zł, ale legislacja to nie wszystko — mówią eksperci.

Jeden sąd ds. zamówień publicznych, obowiązek waloryzacji kontraktów, częściowe płatności i zaliczki w umowach powyżej 12 miesięcy, prostsze procedury w małych przetargach, nowe mechanizmy polubownego rozwiązywania sporów, a także większy nacisk na analizę potrzeb i negocjacji zamawiających z rynkiem na etapie przygotowania do przetargu — to tylko niektóre ze zmian, które wprowadzinowe Prawo Zamówień Publicznych (PZP). Na ostatniej prostej przed wyborami Sejm przyjął ustawę, nad którą od wielu miesięcy pracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a którą niedawno podpisał prezydent — wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

— To nie jest nowelizacja ustawy z 2004 r., która obowiązywała przez dwie unijne perspektywy finansowe i była zmieniana ponadsześćdziesięciokrotnie. To ustawa napisana od nowa — podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Celem ustawodawcy było m.in. zwiększenie konkurencyjności na rynku zamówień publicznych (obecnie w jednym przetargu startują średnio tylko dwa podmioty) i zainteresowanie nimi małych i średnich przedsiębiorców. Zamawiający i firmy, a także instytucje publiczne mają teraz 14 miesięcy na przygotowanie się do nowych przepisów. Ma im w tym pomóc Urząd Zamówień Publicznych (UZP), który zapowiada liczne działania szkoleniowe — m.in. w samorządach. Rynek chwali nowe przepisy, ale na razie jest ostrożny w ocenie ich skutków.

— Zgadzam się z tym, że ustawę o zamówieniach publicznych trzeba było przepisać od nowa, i z tym, że nowe prawo wnosi na rynek kilka bardzo dobrych rozwiązań, np. takich, które uproszczą procedury przetargowe poniżej progów unijnych albo zwiększą rolę świadomej polityki zakupowej zamawiających. Ale nie nazwałbym ich rewolucją. Systemu, który funkcjonuje od lat, nie da się zmienić jedną ustawą — mówi Wojciech Merkwa, radca prawny z kancelarii JDP.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jego zdaniem nowe przepisy bezpośrednio nie przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności na rynku przetargów.

— Realizacja tego celu jest niemożliwa jedynie poprzez zmianę jednej ustawy ani jakiekolwiek inne działania legislacyjne, konieczna jest praca u podstaw, którą muszą podjąć zamawiający. Uważam, że biorąc ten aspekt pod uwagę, nowe PZP to ruch w dobrą stronę, nawet jeśli oczekiwanie rewolucyjnych skutków jest nazbyt optymistyczne — mówi Wojciech Merkwa.

Przepisy ustawy mają m.in. usprawnić elektronizację i cyfryzację przetargów w Polsce (składanie ofert w formie elektronicznej będzie obowiązkowe dla wszystkich zamówień również od stycznia 2021 r., obecnie jest wymagane jedynie dla zamówień powyżej progów unijnych). Chodzi m.in. o obowiązek zamieszczania informacji o ogłoszeniu zamówienia w jednym Biuletynie ZamówieńPublicznych, udostępnianym na stronie UZP.

— Ustawa zwiększa rolę systemów informatycznych w procedurze realizacji zamówień publicznych, bo bez nich postulat zwiększenia konkurencyjności, który wiąże się ze zwiększeniem dostępu do przetargów małych i średnich firm, jest niemożliwy do osiągnięcia. Zamawiający i firmy muszą już teraz zacząć oswajać się z rozwiązaniami IT, które pozwolą sprostać nowym wymogom — podkreśla Magdalena Szmalec, dyrektor Marketplanet. W ubiegłym roku wartość zamówień publicznych w Polsce wyniosła 202 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane