Czytasz dzięki

Nowe rekordy S&P500 i Nasdaq

opublikowano: 14-02-2020, 22:41

Do osiągnięcia rekordów wszech czasów wystarczył w piątek S&P500 i Nasdaq wzrost o 0,2 proc. Dow Jones zakończył sesję spadkiem o mniej niż 0,1 proc. Wartość indeksu blue chipów wzrosła jednak przez tydzień o 1,0 proc. S&P500 zyskał w tym okresie 1,6 proc., a Nasdaq 2,2 proc.

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich rynkach akcji miała spokojny przebieg, dopiero w końcówce handlu ożywił się popyt. Na nastroje inwestorów wpływały doniesienia z Chin, gdzie niezmiennie rośnie liczba zarażonych koronawirusem, a także dane makro w USA. Sprzedaż detaliczna w styczniu nie wywołała jednoznacznie pozytywnej reakcji, zwracano głównie uwagę na sygnały słabnięcia konsumpcji. Nie było także wyraźnej reakcji inwestorów po publikacji wstępnych danych o wskaźniku nastrojów konsumentów w lutym, który znalazł się najwyżej od 2 lat.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

Na zamknięciu rosła wartość 8 z 11 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się REITy (1,1 proc.) i spółki użyteczności publicznej (0,65 proc.). Najgorzej na tle rynku wyglądał segment energii (-0,8 proc.), choć ropa zdrożała w piątek wyraźnie po doniesieniach, że niezależne chińskie rafinerie znów zaczęły kupować ropę.

Na zamknięciu drożało 52 proc. spółek z S&P500.

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones kursy połowy rosły, a drugiej spadały. W trójce najmocniej drożejących znaleźli się operatorzy systemów płatności kartami Visa (1,4 proc.) i American Express (1,0 proc.) oraz Home Depot (1,1 proc.), który drożał po informacji, że duża część wzrostu sprzedaży detalicznej w styczniu, to zasługa sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi. Z raportu o sprzedaży wynikało także, że słabo wypadły w styczniu apteki i być może dlatego Walgreens Boots Alliance znalazł się w trójce najmocniej przecenionych blue chipów (-1,3 proc.). Dopełniły ją Chevron (-1,4 proc.) i IBM (-2,3 proc.).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane