Nowe życie szyldu Dalkia

Kiedyś marka Dalkia firmowała działalność ciepłowniczą w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Teraz wraca m.in. jako szyld dla ciepła na Śląsku.

Marka Dalkia wraca. Będą pod nią funkcjonować polskie spółki należące do DK Energy, czyli ciepłowniczy ZEC Katowice i usługowy Matex Controls. Grupa DK Energy należy do francuskiego koncernu energetycznego EdF.

Thierry Deschaux, który jest prezesem DK Energy, dostał zadanie szybkiego potrojenia obrotów w Polsce. W 2017 r. wyniosły 50 mln EUR.
Zobacz więcej

Podkręci obroty

Thierry Deschaux, który jest prezesem DK Energy, dostał zadanie szybkiego potrojenia obrotów w Polsce. W 2017 r. wyniosły 50 mln EUR. Fot. Marek Wiśniewski

Szyld Dalkia jest już w Polsce znany. Od 2012 r. do końca 2014 r. pod tą nazwą działała dzisiejsza Veolia, producent i dystrybutor ciepła systemowego, działający m.in. w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W 2014 r. doszło do podziału grupy na poziomie centrali we Francji. W efekcie Veolia przejęła biznes ciepłowniczy w Polsce i szybko zrobiła rebranding. Dalkia zaś, już w ramach grupy EdF, ruszyła od nowa z inwestycjami. Przykładowo, w 2014 r. kupiła od Katowickiego Holdingu Węglowego ZEC Katowice.

Nowy szyld oznacza nowe ambicje.

— Chcemy w krótkim czasie potroić obroty w Polsce. Wynika to z globalnej strategii naszej grupy, która zakłada, że ponad połowa wzrostu obrotów ma zostać zrealizowana poza Francją — mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny grupy Dalkia w Polsce.

W 2017 r. obroty DK Energy Polska, ZEC i Matex Controls wyniosły 50 mln EUR. Firmy zamierzają rosnąć, oferując usługi związane z ciepłem systemowym, efektywnością energetyczną i inteligentnymi rozwiązaniami. Ofertę grupa kieruje do samorządów, sektora nieruchomościowego oraz do przemysłu.

— Wzrost cen uprawnień do emisji CO 2 i cen energii elektrycznej może być bodźcem do zwiększenia zainteresowania samorządów i przemysłu kwestiami związanymi z efektywnością energetyczną. Wiele podmiotów ma już za sobą audyty energetyczne, a to wstęp do projektów podnoszących efektywność energetyczną — uważa Thierry Deschaux.

W planach rysują się też inwestycje w ZEC Katowice, które wytwarza dziś ciepło w jednej trzeciej z metanu kopalnianego, bo reszta to węgiel.

— Pracujemy nad strategią, która ma zmniejszyć udział węgla w strukturze wytwarzania ZEC. Obecnie firma ma 10 ciepłowni węglowych i w związku z tym potrzebujemy zdefiniować najlepsze rozwiązanie dla każdej z tych jednostek. Rozważamy m.in. inwestycje w źródła biomasowe, kogenerację gazową czy oparte o paliwa alternatywne (RDF) — mówi Thierry Deschaux.

Szyldu Dalkia nie przyjmą pozostałe polskie spółki należące do EdF. Przykładowo, EdF Renewable Energy, inwestująca w wiatr, nadal działa pod dotychczasową nazwą. Jeszcze w 2017 r. EdF był ważnym graczem na polskim rynku energii elektrycznej i ciepła. Kontrolował m.in. elektrownię Rybnik i liczne ciepłownie i elektrociepłownie. W 2017 r. sprzedał te aktywa państwowej PGE. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu