Nowi wchodzą, starzy reinwestują

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 19-06-2006, 00:00

Michelin i International Paper Kwidzyn powiększają fabryki w WMSSE. Do strefy wchodzą m.in. IKEA i poddostawcy LG.

Z zapowiadanych przez zarząd strefy na początku roku projektów, które miały przynieść inwestycje na 240 mln zł, kilka udało się już zrealizować. Pojawiły się też nowe pomysły. Jak dowiedział się „PB” w resorcie gospodarki kolejne inwestycje planuje International Paper Kwidzyn. Niestety, nie wiadomo, ile chce wydać.

— Nie komentuję — mówi Dorota Groszkowska, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE).

Ceny bardzo rynkowe

Podobno projekt nie jest bardzo duży, ale firma ubiega się o pomoc publiczną w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Oznacza to, że amerykański producent papieru zainwestuje 40 mln EUR lub stworzy co najmniej 250 miejsc pracy. Inwestor chce kupić działkę, ale nie po takiej cenie, jakiej Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Prawdopodobnie strefa poprosi o wsparcie rząd.

W podobnej sytuacji jest Michelin, który do planowanej inwestycji (253 mln EUR) postanowił dokupić 30 ha. Również od ANR, a ta żąda rynkowych cen.

— Ten projekt jest bardzo ambitny — dodaje prezes WMSSE.

Meblami stoją

W WMSSE fabryki wybuduje kilku producentów mebli. Największą z tych inwestycji planuje IKEA, która przymierzała się do projektu przez trzy lata.

— Trwają rozmowy z tą firmą —mówi tylko prezes WMSSE.

Nieoficjalnie wiadomo, że IKEA wybuduje w Wielbarku trzy fabryki. Zainwestuje co najmniej 40 mln EUR i stworzy 500 miejsc pracy. Chce kupić 150 ha gruntu, który należy do ANR. Obecnie czeka na decyzję rządu dotyczącą pomocy publicznej, ale prace już trwają. Do strefy wchodzi też trzech innych producentów mebli — Wójcik, Stanbor i Szynaka.

LG, jachty i słodycze

W WMSSE pojawi się też trzech koreańskich kooperantów LG Electronics w Mławie.

— Zainwestują oni 30 mln EUR i stworzą około tysiąca miejsc pracy. Podstrefą Mława zainteresowany jest również producent opakowań z polistyrenu i urządzeń chłodniczych — wymienia Dorota Groszkowska.

W Elblągu ruszyła budowa stoczni jachtowej. Już wiadomo, że projekt będzie większy.

— Inwestor chce dokupić kolejne 2 ha — mówi Dorota Groszkowska.

W Dobrym Mieście powstanie też fabryka produkcji słodyczy. Negocjacje są bardzo zaawansowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane