Nowicki: Uprawnienia do sprzedaży CO2 możliwe w tym roku

PAP
opublikowano: 08-07-2009, 13:41

Minister środowiska prof. Maciej Nowicki powiedział podczas środowej konferencji prasowej, że być może jeszcze w tym roku uda się podpisać pierwsze umowy dotyczące sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynikające z Protokołu Kioto.

W ocenie ministra, Polska byłaby w stanie sprzedać od 50 do 100 mln ton ekwiwalentu CO2 (uprawnień do emisji - PAP).

"Jeżeli tak by się stało, to chcielibyśmy z tych pieniędzy sfinansować również modernizację np. (energetycznych) sieci przesyłowych" - dodał. Jego zdaniem, ułatwiłoby to włączenie elektrowni wiatrowych do systemu przesyłowego. Zastrzegł jednak, że projekty będą oceniane i wyłaniane w drodze konkursów.

W Protokole z Kioto 37 państw wysoko uprzemysłowionych i tzw. wschodzących zobowiązało się do ograniczenia emisji gazów wywołujących efekt cieplarniany o co najmniej 5,2 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. w okresie 2008-12. Polska dysponuje nadwyżką tych jednostek; ograniczyliśmy emisję ponad zobowiązania.

Wśród krajów zainteresowanych kupnem praw do emisji jest m.in. Japonia, Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Niemcy. Środki uzyskane ze sprzedaży uprawnień do emisji muszą być przeznaczone na inwestycje związane z ochroną środowiska.

Nowicki pytany o negocjacje potwierdził, że prowadzone są "równoległe konsultacje", jednak o finale będzie można mówić w ciągu dwóch-trzech miesięcy.

Minister zastrzegł jednak, że warunkiem transakcji jest wejście w życie ustawy, która pozwoli na sprzedaż nadwyżek uprawnień do emisji CO2; wyraził nadzieję, że jeszcze przed wakacjami ustawa zostanie podpisana przez prezydenta. Sejm uchwalił ją 19 czerwca.

Minister odniósł się też do unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego i możliwości zaangażowania w jego realizację środków funduszy ochrony środowiska. Pakiet ten zakłada m.in. ograniczenie do 2020 roku unijnych emisji CO2 o 20 proc.

Minister przypomniał, że poza ograniczeniem emisji CO2, unijny pakiet energetyczno-klimatyczny przewiduje także zwiększenie udziału energetyki odnawialnej do 15 proc. w roku 2020 oraz poprawę efektywności energetycznej o 20 proc.

"Fundusze ekologiczne są już od szeregu lat bardzo aktywne we wspieraniu poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii" - zaznaczył Nowicki. Jeśli chodzi o najdroższe inwestycje w modernizację "wielkiej" energetyki, jakie przewiduje pakiet, to jego zdaniem powinny być one finansowane przez banki komercyjne i międzynarodowe instytucje finansowe, takie jak Europejski Bank Inwestycyjny.

Zdaniem prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Jana Rączki, priorytety pakietu klimatyczno-energetycznego mogą być osiągnięte poprzez wykorzystanie środków tego funduszu. Jako przykład podał przychody z opłaty zastępczej Urzędu Regulacji Energetyki, wnoszonej przez dystrybutorów elektryczności za niedopełnienie obowiązku dostarczenia minimalnej ilości elektryczności z odnawialnych źródeł energii (OZE). "Szacujemy, że będziemy w ciągu czterech lat mieli ok. 3 mld zł, z czego będziemy chcieli przeznaczyć ok. 2,5 mld euro na OZE, a pozostałą kwotę prawdopodobnie na oszczędzanie energii" - powiedział Rączka.

Wymienił też środki z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz programu zielonych inwestycji, który czerpałby przychody ze sprzedaży jednostek emisyjnych CO2. Podkreślał, że aktywa funduszu wynoszą 7,5 mld zł. i że są to aktywa większe niż w przypadku "niejednego banku komercyjnego".

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane