Nowoczesność w zabytkowej elektrowni

opublikowano: 02-11-2017, 22:00

Ponad stuletnia elektrownia wodna w Pierzchałach na Warmii, należąca do Grupy Energa, została gruntownie zmodernizowana.

Kompleksowo zmodyfikowano część hydrotechniczną i energetyczną, zachowując bezcenne walory architektoniczne, w tym halę maszyn. Zamontowane nowoczesne elementy elektroenergetyczne pozwalają na dalszą efektywną eksploatację obiektu wytwarzającego energię elektryczną ze źródła odnawialnego (OZE).

— Inwestujemy w nowe bloki energetyczne, lecz stare elektrowniewodne, które eksploatujemy na Pomorzu i Warmii, także są dla nas bardzo ważne. Te unikatowe pod względem architektonicznym obiekty stanowią ważne odnawialne źródło wytwarzania energii. Wymagają jednak modernizacji, by przez koleje lata pozostawały sprawne. Przeznaczamy na to własne pieniądze oraz pozyskujemy dofinansowanie na unowocześnienie i wymianę infrastruktury energetycznej — podkreśla Daniel Obajtek, prezes Energi.

Z uwagi na bardzo duży zakres prac modernizację części elektroenergetycznej,automatyki oraz elementów hydrotechnicznych rozłożono na kilka etapów. Prace rozpoczęto w 2014 r. Elektrownia w Pierzchałach jest usytuowana na Pasłęce niedaleko Braniewa, w rezerwacie objętym programem Natura 2000. Została wybudowana na lewym zboczu doliny rzeki w latach 1913-16. Miała zasilać w energię elektryczną elbląską stocznię. Po całościowej modernizacji elektrowni wodnej w Niedalinie, remoncie głównych urządzeń w Brąswałdzie i Gałąźni Małej, finalizowaniu prac w Krzyni (woj. pomorskie) i zakończonej kompleksowej modernizacji hydroelektrowni w Pierzchałach Energa Wytwarzanie rozpoczyna modernizacją kolejnej elektrowni — w Borowie w gminie Kalisz Pomorski. Zostanie tam zamontowany nowy hydrozespół o mocy około 0,7 MW, który umożliwi zwiększenie produkcji rocznej o 760 MWh. Energa w pierwszym półroczu 2017 r. zanotowała wzrost produkcji o 14 proc. Na tle innych grup energetycznych ma najwyższy — 38-procentowy udział OZE w strukturze wytwarzania energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Nowoczesność w zabytkowej elektrowni