Nowojorskie klitki prawie jak warszawskie

opublikowano: 26-02-2015, 00:00

W Nowym Jorku trwa budowa apartamentowca z kawalerkami wielkości 24-33 mkw.

Projekt nazywa się My Micro NY i jest współfinansowany przez Departament Wsparcia i Rozwoju Mieszkalnictwa. Modułowy budynek powstaje na Manhattanie, w jego części zwanej Kips Bay, i będzie pierwszym wielorodzinnym w całości modułowym obiektem w tej części miasta.

Gotowe klocki, z których się składa, zostały zmontowane w nowojorskiej stoczni. W budynku nie zabraknie licznych rozwiązań proekologicznych i udogodnień dla mieszkańców, takich jak kawiarnia, pralnia, siłownia, magazyn na rzeczy, miejsce wspólnych spotkań oraz ogród na dachu. Pierwsi mieszkańcy mają się tam wprowadzić we wrześniu.

Aby MY Micro NY mógł powstać, konieczne było specjalne zezwolenie, udzielone jeszcze przez Michaela Bloomberga w 2013 r., poprzedniego burmistrza Nowego Jorku. To bowiem pierwszy od 1987 r. budynek z mieszkaniami o wielkości mniejszej niż dopuszczalne w tym mieście 37 mkw. 22 z 55 mieszkań będzie przez władze zarezerwowane dla rodzin o najniższych dochodach, reszta jest udostępniona pod wynajem za 2-3 tys. USD miesięcznie.

Kolejka chętnych na wynajem tak małych kawalerek jest długa. My Micro NY miał być pierwszym etapem planu Michaela Bloomberga, aby rynek nieruchomości w Nowym Jorku uczynić bardziej dostępnym dla młodych singli, których nie stać na większe apartamenty. Inicjatywa nazwana New Housing Marketplace Plan zakładała sfinansowanie z budżetu miasta budowy 165 tys. takich mieszkań.

Michael Bloomberg chciał nią objąć nawet 500 tys. mieszkańców. Mimo ustawy dopuszczającej w Nowym Jorku mieszkania o wielkości minimum 37 mkw. eksperci obliczyli, że ciągle użytkowanych jest tam aż 3 tys. lokali niespełniających tej normy. Wszystkie jednak powstały przed 1987 r., dzięki czemu prawo ciągle dopuszcza ich użytkowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu