Nowości w zwrotnych dla MŚP ze wschodu

opublikowano: 04-10-2018, 22:00

Restauracje, pensjonaty, wypożyczalnie sprzętu sportowego — takie inwestycje powstaną dzięki preferencyjnym pożyczkom.

Już prawie rok wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pośrednicy finansowi udzielają wsparcia zwrotnego małym i średnim graczom ze wschodniej Polski. Przedsiębiorcy mogą przeznaczać pożyczki na projekty związane m.in. z budową i remontem bazy noclegowej, infrastruktury turystycznej, uzdrowisk czy parków tematycznych. Pieniądze pochodzą z programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”.

— Dzięki zwrotnej formule wsparcia zapewniamy w długiej perspektywie kapitał firmom z branży turystycznej — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Dotychczas przedsiębiorcy otrzymali łącznie 100 pożyczek.

— Poprawiliśmy warunki, na jakich będziemy udzielać wsparcia z drugiej transzy programu. Liczę, że jeszcze przed końcem roku wybrane instytucje finansowe będą przyjmować wnioski we wszystkich pięciu województwach makroregionu Polska Wschodnia — podkreśla Adam Hamryszczak.

Nowością w naborze jest możliwość ubiegania się o pożyczkiprzez firmy, które realizują inwestycje we wspomnianych województwach, ale ich siedziby są zlokalizowane w innych regionach kraju. Wymóg działania we wschodniej Polsce został utrzymany tylko w przypadku zakupu środków transportu. Ponadto Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydłużyło okres spłaty pożyczek powyżej 250 tys. zł do siedmiu lat. Chodzi o wydatki przeznaczone na roboty budowlane stanowiące 50 proc. wartości wsparcia. Budżet programu to 200 mln zł. Każda firma ma szansę na pożyczkę w wysokości 500 tys. zł. Głównym atutem wsparcia jest korzystniejsze od rynkowego oprocentowanie. Poza tym pośrednicy finansowi nie wymagają wkładu własnego od przedsiębiorstw działających na rynku od dwóch lat.

Beneficjentem programu jest m.in. lubelska spółka „Ale Jazda. Remigiusz Oleszkiewicz”, która prowadzi biznes rowerowy i narciarski. Dzięki pożyczce firma zmodernizuje sprzęt sportowy. Natomiast podkarpacka firma „Lesko. Summer & Ski” przeznaczy wsparcie na rozszerzenie letniej i zimowej oferty dla turystów. Wyposaży swój ośrodek m.in. w siłownię i boisko.

Warto zaznaczyć, że największą popularnością wśród firm cieszą się pożyczki na rozbudowę obiektów noclegowych i gastronomicznych. Pieniądze będą dostępne do 2026 r.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

MSP