Nowości wchodzą do przetargów

Albert Stawiszyński
06-04-2005, 00:00

Dodatkowy rodzaj aukcji elektronicznej i zrównanie formy pisemnej przetargu z elektroniczną — to niektóre nowości ustawy.

Trwają prace nad zmianą ustawy Prawo zamówień publicznych. Niektóre z zawartych w niej propozycji idą naprzeciw idei coraz szerszego pojawiania się w procedurach przetargowych nowych narzędzi. Była o tym mowa 31 marca podczas seminarium na temat zamówień publicznych w warszawskim Centrum Multimedialnym przy Foksal.

— Zamierzamy wprowadzić aukcję elektroniczną jako dodatkowy sposób wyboru najkorzystniejszej oferty. Formuła obecnej aukcji pozostanie jednak nie zmieniona. Zmieni się jej nazwa na licytację elektroniczną — mówi Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Proponowana aukcja elektroniczna ma stanowić „dogrywkę” w przetargu nieograniczonym, ograniczonym i negocjacjach z ogłoszeniem. Ciekawym pomysłem jest zrównanie formy pisemnej z elektroniczną przetargu. Oznacza to, że we wszystkich postępowaniach zamawiający zostanie zobowiązany do honorowania ofert, wniosków czy innych dokumentów składanych w formie elektronicznej. Obecnie dotyczy to tylko zamówień do 60 tys. EUR.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, nowela powinna wejść w życie do końca stycznia 2006 r. Lada dzień projekt powinien zostać skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

— Liczę, że pod koniec kwietnia zajmie się nim komitet Rady Ministrów, a następnie rząd — podkreśla Tomasz Czajkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nowości wchodzą do przetargów