Nowy Jork pozwał Exxon Mobil

opublikowano: 24-10-2018, 19:55

Prokurator generalna Nowego Jorku Barbara Underwood pozwała koncern naftowy Exxon Mobil za wprowadzenie w błąd inwestorów co do prawdziwego ryzyka dotyczącego zmiany klimatu wynikającego z biznesu spółki.

- Przez lata Exxon zapewniał inwestorów, że rozważa prawdopodobieństwo coraz bardziej rygorystycznej regulacji emisji gazów cieplarnianych, powodujących zmiany klimatyczne, które Exxon emituje w dużej ilości, poprzez rygorystyczne i konsekwentne zakładanie rosnącego kosztu tych emisji w planowaniu biznesu, decyzjach inwestycyjnych, obliczeniach wielkości i wartości rezerw i zasobów spółki, ocenie utraty wartości i prognozy przyszłego zapotrzebowania na ropę i gaz - oświadczyła Underwood.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Według prokurator generalnej Nowego Jorku Exxon jednak nie stosował się do tych deklaracji.

- Zamiast tego robił o wiele mniej niż twierdził, oszukując inwestorów co do prawdziwej finansowej ekspozycji firmy na rosnące przepisy i polityki przyjęte w celu złagodzenia negatywnych skutków zmiany klimatu – podkreśliła Underwood. 

Jej zdaniem, oszustwo sięgało samego szczytu władzy w największym na świecie koncernie naftowym, m.in. Rexa Tillersona, który po odejściu po wielu latach ze stanowiska prezesa, był sekretarzem stanu w administracji Donalda Trumpa.

Underwood twierdzi, że Tillerson i inni wysokiej rangi menedżerowie Exxon Mobil wiedzieli, że spółka nie w pełni uwzględnia ryzyko zaostrzonej regulacji związanej ze zmianą klimatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu