Nowy JPK_VAT od wiosny

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

Składanie w jednym pliku ewidencji sprzedaży i deklaracji podatkowej powinno uprościć rozliczenia z fiskusem — zapowiada resort finansów.

Już ostatecznie wiadomo, z jakich elementów będzie składać się nowy JPK_VAT. Minister finansów podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Pliki z określoną w nim strukturą mają być składane przez dużych podatników VAT od 1 kwietnia 2020 r., chociaż pozostali też mogą to dobrowolnie robić. Średnie i małe przedsiębiorstwa i mikrofirmy będą mieć taki obowiązek trzy miesiące później — od 1 lipca przyszłego roku. Nowy JPK_VAT będzie składał się z dwóch części.

Ten elektroniczny dokument obejmieewidencję (czyli informacje o zakupach i sprzedaży — jak w dotychczas składanych plikach) i deklarację VAT (VAT-7 i VAT-7K), co jest nowością. Nie będzie natomiast dotyczyć skróconej deklaracji VAT w usługach taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12) oraz takich, jak np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14). Zmiana ta ma uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników.

Zniesiony zostanie bowiem obowiązek obsługi odrębnych plików (deklaracji i ewidencji VAT). Z rozporządzenia wynika ponadto, że przedsiębiorcy rozliczający się z podatku od towarów i usług miesięcznie mają składać JPK_VAT7M, a kwartalnie — JPK_VAT7K. Ci ostatni będą wypełniać tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał. JPK_VAT z deklaracją będzie można podpisać podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE), profilem zaufanym albo danymi autoryzującymi.

Po złożeniu poprawnego dokumentu podatnik będzie mógł pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Nowa struktura JPK_VAT została opracowana w wyniku konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami. Według komunikatu resort zrezygnował z połowy proponowanych pierwotnie oznaczeń typów dokumentów i procedur specjalnych.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

VAT , JPK