Nowy komunikat Fedu ocalił światowe indeksy

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 13-12-2007, 00:00

Wczorajsza sesja mogła zadziwić zmiennością nastrojów nawet giełdowych rutyniarzy, a jej finiszu chyba nikt nie przewidział. Po wtorkowym dużym spadku amerykańskich indeksów po rozczarowującej decyzji Fed zanosiło się w Europie na solidną wyprzedaż. Początek notowań przebiegał pod kontrolą podaży, choć straty ograniczały pozytywne wskazania amerykańskich kontraktów, sugerujące odbicie. Do paniki więc nie doszło, ale nastroje były kiepskie.

Pierwszy przełom nastąpił po informacji, że Fed przygotowuje plan mający na celu zapewnienie dodatkowej płynności rynkowi międzybankowemu. Giełdy zareagowały na te wieści z entuzjazmem. Indeksy szybko wyszły na plus. Prawdziwa euforia wybuchła jednak, gdy Fed wydał oficjalny komunikat potwierdzający krążące przypuszczenia. Zobowiązał się do organizowania aukcji krótkoterminowych pożyczek dla banków oraz ustanowił linie swapowe z ECB i Bankiem Szwajcarii, przy współudziale Banku Kanady. Ta wiadomość podziałała jak zapalnik. Indeksy wystrzeliły w górę, a po porannym pesymizmie nie został najmniejszy ślad. Wysokie otwarcie rynków w USA przypieczętowało triumf byków.

WIG20 zyskał ostatecznie 0,8 proc., co oznaczało wzrost od sesyjnego minimum o ponad 80 pkt. Znów wielkim wygranym był Polnord, który wzrósł o ponad 8 proc. Martwił jednak brak popytu na akcje średniaków — mWig40 zakończył dzień stratą. Obroty sięgnęły 2 mld zł.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy komunikat Fedu ocalił światowe indeksy