Nowy nabytek to firma windykacyjna

Katarzyna Kozińska
14-10-2004, 00:00

Inwestor kupił 73 proc. w EGB Investments. Na kolejne projekty ma jeszcze 20 mln EUR.

AIB WBK Fund Management (AIB WBK FM), firma zarządzająca funduszami inwestycyjnymi, poinformowała o przejęciu 73 proc. pakietu akcji EGB Investments — podmiotu zajmującego się działalnością windykacyjną.

Będą pieniądze

AIB zrealizował projekt przez jeden z trzech swoich funduszy — Nova Polonia Private Equity Fund. To druga inwestycja funduszu w tym roku. Witold Radwański, prezes spółki zarządzającej, przyznaje, że w trakcie negocjacji są jeszcze dwa projekty, ale do zawarcia transakcji dojdzie prawdopodobnie już w 2005 r.

— Pierwszy to firma z branży opakowań, drugi — z sektora budownictwa drogowego. Nova Polonia ma jeszcze do zainwestowania 15-20 mln EUR. W II połowie 2005 r. rozpoczniemy zbieranie środków do kolejnego funduszu. W grę wchodzi 70-100 mln EUR — zapowiada Witold Radwański.

Fundusz wchodzi do spółki na 2-5 lat, najchętniej obejmuje kontrolny pakiet w jej kapitale i wykłada od 5 do 10 mln EUR.

Ściąganie się opłaca

EGB Investments to szósta inwestycja Nova Polonia. Spółka należy do grupy czterech największych w branży. Zaangażowanie inwestora finansowego ma być kluczem do zwiększenia jej roli i pozycji na rynku.

— Liczymy, że w ciągu dwóch lat nasz udział w rynku zwiększy się co najmniej do 30 proc. Na razie fundusz przekazał nam w gotówce około 3 mln EUR. Droga do zwiększenia finansowania jest jednak otwarta i zależy od naszej umiejętności skupu nowych wierzytelności — mówi Krzysztof Matela.

Szacuje się, że do końca tego roku na rynek trafią wierzytelności warte co najmniej 500 mln zł.

— Wejście AIB zwiększa naszą zdolność do nabywania największych pakietów wierzytelności masowych. Im więcej ich mamy, tym większa jest rentowność spółki — dodaje prezes Matela.

Sektor windykacji rozwija się błyskawicznie. Suma wierzytelności w Polsce ma na koniec roku przekroczyć 200 mld zł, a połowa nadaje się do windykacji zewnętrznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy nabytek to firma windykacyjna