Nowy podziemny magazyn gazu PGNiG

ISBNEWS
opublikowano: 02-01-2014, 12:38

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otworzyło nowy kawernowy podziemny magazyn gazu Kosakowo w północnej Polsce, podała spółka.

W ocenie PGNiG magazyn poprawi warunki przesyłu gazu na Pomorzu, a w szczególności zapewni ciągłość dostaw oraz zwiększenie możliwości podłączenia do systemu nowych odbiorców. "Magazyn, składający się z części napowierzchniowej i górniczej rozpocznie działalność w 2014 roku. Obecnie prowadzona jest próbna eksploatacja magazynu w celu ustalenia parametrów technicznych i charakterystyki jego pracy. W drugim kwartale 2014 roku przewiduje się, że magazyn będzie gotowy do świadczenia usług komercyjnych w zakresie magazynowania paliwa gazowego. Odbioru końcowego części napowierzchniowej magazynu dokonano 20 grudnia 2013 roku, a części górniczej 30 grudnia 2013 roku" - czytamy w komunikacie.

Część napowierzchniowa ma za zadanie odbierać gaz z systemu przesyłowego, zatłaczać go do komór magazynowych, wytłaczać gaz z komór i wprowadzać ponownie do systemu przesyłowego. Podstawowe obiekty inwestycji to stacja redukcyjno-pomiarowa potrzeb własnych, stacja kompresorów, stacja rozdziału gazu, ośrodek grupowy A, kotłownia technologiczna, sterownia, sieć gazu procesowego oraz obiekty towarzyszące.

"W części górniczej udało się uzyskać większą pojemność czynną magazynu, składającego się obecnie z dwóch komór. Ich łączna pojemność czynna - po ustabilizowaniu warunków geomechanicznych i termodynamicznych - wynosić będzie 61,2 mln m3 gazu zamiast planowanych 51,2 mln m3.(...) Moc zatłaczania gazu do magazynu wynosi 100.000 m3/h a wytłaczania 400.000 m3/h" - czytamy dalej.

Część napowierzchniowa i część górnicza wchodzi w zakres Projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego zakończenie przypada w 2015 roku. Wykonawcą inwestycji było Konsorcjum firm: Control Process SA, STALBUD Tarnów Sp. z o.o. i Biuro Projektów „NAFTA-GAZ" Sp. z o.o., którego liderem była spółka Control Process SA.

"Dalsza budowa magazynu obejmuje zakończenie Projektu unijnego w zakresie 4 komór w 2015 roku i uzyskanie pojemności czynnej co najmniej 100 mln m3 gazu. Następnie zakończenie budowy klastrów A i B w zakresie 10 komór w 2021 roku i uzyskanie pojemności czynnej co najmniej 250 mln m3 gazu oraz budowę klastrów C i D – na razie w fazie projektowej. Wybudowane komory będą przekazywane sukcesywnie do eksploatacji i obsługi operatorskiej magazynu" - podano także.

PGNiG szacuje, że w związku ze sprzyjającymi warunkami geologiczno – górniczymi występującymi w pokładowym złożu soli „Mechelinki" jest możliwe uzyskanie w 2021 roku pojemności czynnej ok. 300 mln m3 gazu, a po wybudowaniu klastrów C i D pojemność czynna magazynu KPMG Kosakowo może wynieść ok. 600 mln m3 gazu.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNEWS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Nowy podziemny magazyn gazu PGNiG