Czytasz dzięki

Nowy polski autobus na prąd

opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Agencja Rozwoju Przemysłu i Rafako E-Bus będą wspólnie produkować elektryczne autobusy. Pierwsze wyjada na drogi na przełomie 2020 i 2021 r.

Segment autobusów o napędzie alternatywnym jest dziś jednym z najbardziej perspektywicznych rynków branży automotive. Z danych GUS wynika, że w 2018 r. odbiorcy zagraniczni zakupili w Polsce 131 autobusów o napędzie elektrycznym za 231,8 mln zł. Polska eksportuje je głównie do krajów UE. W 2018 r. do 10 krajów UE sprzedano 124 autobusy elektryczne o wartości 220,9 mln zł, co stanowiło ponad 95 proc. wartości ich eksportu.

Podczas Impact Mobility Revolution 19’ Michał Maćkowiak, prezes Rafako
E-bus, i Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, zaprezentowali
wspólne dzieło — polski autobus elektryczny. Pierwsze pojazdy pojawią się na
ulicach już za półtora roku.
Zobacz więcej

DUMA OJCÓW:

Podczas Impact Mobility Revolution 19’ Michał Maćkowiak, prezes Rafako E-bus, i Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, zaprezentowali wspólne dzieło — polski autobus elektryczny. Pierwsze pojazdy pojawią się na ulicach już za półtora roku. FOT. ARC

— W 2018 r. Polska była największym unijnym eksporteremautobusów elektrycznych z ponad 36-procentowym udziałem w rynku wartym prawie 55 mln EUR. Ale niskoemisyjny transport publiczny to nie tylko eksport, to także wymiana krajowego taboru, związana z ochroną środowiska naturalnego. Już dziś zapotrzebowanie na autobusy tego typu zgłaszają co najmniej 62 gminy. Niemal 800 autobusówelektrycznych to pewna liczba na najbliższe lata i to zapotrzebowanie będzie systematycznie rosło. To nie tylko dobry biznes, ale także wyraz naszej troski o środowisko naturalne,dlatego połączyliśmy siły i razem z Rafako E-bus wystartowaliśmy w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jestem przekonany, że to początek dobrej współpracy, która obu stronom przyniesie wiele korzyści — mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Perspektywy współpracy ARP z Rafako obejmują przygotowanie pojazdów o długości 10, 12 i 18 m. Prezentowany podczas Impact Mobility Revolution 19’ w Katowicach projekt e-busa jest relatywnie mały (8,5 m). Może nim podróżować 65 osób. Autobus w wersji podmiejskiej i szkolnej może pokonać dystans ponad 140 km. W wersji miejskiej ma zasięg ponad 70 km. Ładowanie ma się odbywać m.in za pośrednictwem pantografu.

— Nasz pojazd już na etapie założeń został zaprojektowany jako autobus elektryczny. Nie jest adaptacją modelu z silnikiem diesla, jak w większości tego typu pojazdów na rynku — mówi Michał Maćkowiak, prezes Rafako E-Bus.

Prognozy dotyczące przyszłości autobusów elektrycznych są optymistyczne. Według Electric Bus Market 2013-25 światowy rynek będzie rósł rocznie o około 17 proc. Tendencja jest zauważalna również w Polsce. Jeszcze w 2016 r. na liczbę 1942 sztuki wszystkich nowych autobusów tylko 42 konstrukcje (czyli 2,2 proc. wszystkich pojazdów) miało napęd alternatywny. W ciągu pięciu miesięcy 2019 r. 522 wszystkich nowych autobusów aż 123 miały ekonapęd (24 proc.). Wspólny projekt ARP i Rafako E-Bus jest obecnie na etapie homologacji. Pierwsze pojazdy mają pojawić się na ulicach w ciągu 18 miesięcy.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane